آب دریا و یا نمک مخصوص تهیه آب شور

آکواریوم آب شور

در سال هایی نه چندان دور  جهت راه اندازی آکواریوم های آب شور فقط از آب دریا استفاده می شد و هیچ جایگزینی دیگری برای آن وجود نداشت اما در چند سال اخیر با رشد و پیشرفت صنعت آکواریوم های آب شور، شرکت های تولید کننده ی تجهیزات آکواریوم اقدام به تولید نمک به صورت آزمایشگاهی و یا با استفاده از آب دریا نموده اند.

 

استفاده از آب دریا در سیستم های کوچک و بسته ای مانند آکواریوم معایب و محدودیت های بسیار زیادی از جمله احتمال انتقال عوامل بیماری زا و یا سایر آلودگی های محیطی و شیمیایی دارد که استفاده از آن به همه ی افراد توصیه نمی شود.

آکواریوم آب شور

در انتخاب نوع نمک حتما دقت لازم را داشته باشید زیرا انتخاب نمک های نامرغوب موجب می شود آب تهیه شده فاقد مواد معدنی و عناصر حیاتی لازم برای آبزیان باشد که در این صورت باید هزینه ی سنگینی جهت تامین این مواد و تنظیم آن پرداخت نمایید.یکی از عمده ترین مشکلات افراد در نگهداری از آکواریوم های آب شور ، تهیه ی آب با کیفیت و حفظ آن در بلند مدت است.

به اعتقاد بسیاری از متخصصان، موفقیت در نگهداری آکواریوم های آب شور بتگی به موفقیت در کنترل و حفظ کیفیت آب دارد و نه در رسیدگی به آبزیان. در واقع می توان گفت در صورتی که بتوان از آب آکواریوم مراقبت کافی به عمل آورد ، خود ماهیان و سایر آبزیان قدرت مراقبت از خود را خواهند داشت.

 

نسبت چگالی هر مایعی به چگالی آب مقطر که دارای وزن مخصوص ۱ می باشد بیانگر وزن مخصوص آن است. بنابراین هرچه مواد حل شده در آب بیشتر باشد وزن مخصوص آن نیز بیشتر خواهد بود.برای آکواریوم های ریف بهترین وزن مخصوص آب بین ۰۲۲/۱ الی ۰۲۴/۱ در دمای ۲۵ سانتی گراد است.

 

در آکواریوم های فیش اونلی (fish only)  یا همان فقط ماهی ، می توانید وزن مخصوص آب را در حدود ۰۰۱/۰ الی ۰۰۲/۰ کمتر در نظر بگیرید.ماهیان آب شور به دلیل خاصیت اسمزی آب دریا به طور دائم آب بدن خود را از طریق پوستشان از دست می دهند و برای جبران آب از دست رفته مجبور به نوشیدن مقادیر نسبتا زیادی از آب آکواریوم می باشند. به همین دلیل هر چه وزن مخصوص آب کمتر باشد ماهیان نیز آب کمتری را از دست داده و کمتر مجبور خواهند شد که آب بنوشند.

 

اما دقت نمایید که بی مهرگان درجات پایین وزن مخصوص  را تحمل نخواهند کرد و ممکن است موجب مرگ آنها شود.همان طور که گفته شد میزان غلظت نمک و کنترل دائمی آن امری  بسیار ضروری و حیاتی است.از طرفی این میزان غلظت ارتباط مستقیمی با دمای آب دارد. در واقع برای به دست آوردن غلظت مناسب ، حتما می بایست عامل دما را نیز مد نظر قرار دهید.

 

توجه داشته باشید در طول زمان بخشی از آب آکواریوم تبخیر شده و غلظت آب افزایش می یابد. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد غلظت  آب و وارد شدن شوک به ماهیان بهتر است هر چند روز یک بار آب تبخیر شده را با آب شیرین (آب بدون نمک) جایگزین نمایید.

 

همیشه مقداری از آب شهری را در یک ظرف تمیز ذخیره و نگهداری کنید  تا به مرور زمان (حداقل ۴۸ ساعت ) کلر آن از بین رفته و آماده ی  استفاده  در آکواریوم باشد. هرگز از آب تازه شهری استفاده نکنید زیرا این آب دارای کلر و کلر امین است که برای آبزیان سمی بوده و ممکن است موجب استرس و یا مرگ آنها شود. بهتر است که از آب فیلتر شده توسط فیلترهای چند مرحله ای

 

( reverse Osmosis)  خانگی یا آب معدنی استفاده کنید . در صورت استفاده از آب معدنی به مشخصات ذکر شده بر روی بسته بندی آن دقت نمایید تا حاوی کمترین میزان نیترات و فسفات ممکن باشد. استفاده از آب فیلتر شده در مناطقی که آب شهری از کیفیت پایینی برخوردار است الزامی است.

آکواریوم آب شور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *