آشنایی با ماهی آروانا سیلور

آشنایی با ماهی آروانا سیلور

آشنایی با ماهی آروانا سیلور

این ماهی جزو ماهیان گران قیمت و بسیار زیبا و از دسته ماهی های بزرگ آکواریوم محسوب میشه و جالب ترین نکته در مورد این ماهی اینه که متعلق به عصر ژوراسیک و زمان ماقبل تاریخ و بازمانده دوران دایناسورها ست.

این ماهی در رنگهای نقره ای و سفید و مرواریدی و طلایی و قرمز و سیاه دیده میشه با پولکهای درشت درخشان و ارزش خیلی زیادی داره و انواع بزرگ اون تا چند هزار دلار هم قیمت دارن و حتا بخاطر بقای نسلشون فروخته نمیشن و در بازار سیاه بصورت قاچاق وجود دارن. این ماهی از خانواده Osteoglossidae و با نام علمی Osteoglossum bicirrhosum شناخته میشود.

این ماهی به طول بیش از 2 متر هم میرسه. بومی آمریکای جنوبی هست و با مجوزهای بسیار سخت به کشورهای دیگه صادر میشه! گونه های قرمز و سیاه این ماهی در خطر انقراض قرار دارن و فروش اونها ممنوعه و فقط در بازار سیاه یافت میشن. برای نمونه یک عدد از این ماهی در بازار بیش از 1000 دلار قیمت داره. دوره بلوغ این ماهی ها 3 سال طول میکشه.

در این مدت باید دائم از ماهی های ریز مثل مولی ها و گوپی ها تغذیه شوند.
غذای داده شده باید مغذی باشه و از غذاهای دریایی در رژیم غذاییشون استفاده بشه مثل میگو. در کل آروانا نباید به یک نوع غذا عادت کنه و یا به مقدار زیادی غذا بخوره. غذا دهی باید به خوبی کنترل بشه. در محیط اسارت بیشتر بچه ماهی ها از بین میرن و ماهی های کمی به سن بلوغ میرسن .

آروانا به حالت شیمیایی آب نیاز خاصی نداره و در آبی با pH 7 – 6 و dH آب 1 – 8 به خوبی زندگی میکنه. دمای آب 28 تا 30 درجه برای این ماهی مناسبه و حتا در دمای 26 درجه هم به خوبی زندگی میکنه. از نکات جالب تولید مثل این ماهی ها اینه که از نوزادان مراقبت میکنن. ماهی نر حدود 2 ماه بچه ها رو در داخل دهان نگهداری میکنه.

اگر والدین از نوزادان مراقبت میکنن نباید اونها رو از فرزندان جدا کرد چون دچار افسردگی و مرگ میشن!
از نکات مهم در نگهداری این ماهی اینه که آروانا باید در مکان بزرگی نگهداری بشه و اگر تعداد زیادی از این ماهی رو نگهداری می کنید باید جای وسیعی در اختیارشون باشه تا با هم درگیر نشن.

این ماهی ها رو میشه با ماهی های گوشتخوار بزرگ نگهداشت. آکواریومیست های حرفه ای برای جلوگیری از نزاع این ماهی ها با هم در حوضچه های پرورش ماهی, ماهی های دیگه ای رو داخل آب می اندازن تا توجه آرواناها به ماهی تازه وارد جلب بشه و از درگیری با هم خودداری کنن. آروانا چون ماهی گران قیمتیه به همین دلیل در موقع خرید اون باید به نکات مهمی توجه کنید:

– شکل بدن: ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشه. به غذایی که بهش میدن و محل نگهداریش باید توجه کنید. فضای محدود مانع از رشد ماهی میشه و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهب افزایش پیدا میکنه. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشه.
– فلسها: باید درخشنده باشن . نباید تیره و لک دار باشن. وجود نقاط قرمز بر روی فلسها عادی و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نیست!
– سبیل ها: باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشن و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشن. از خرید آروانا با سبیل های کنده و کوتاه شده یا شکسته خودداری کنید.
– باله ها: باید زیبا و صاف و گسترده باشن و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشه و هیچگونه پارگی در باله ها دیده نشه!
– چشمها: در حالت طبیعی به سطح آب نگاه می کنن و به دنبال غذاهای زنده هستن چون در طبیعت، یکی از غذاهای اصلی آروانا رو پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل میده. چشمهای سالم باید کاملن در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشن.
– دهان: لبها نباید خیلی برآمده باشه و فک پایین نباید شل باشه.
– سرپوش آبشش: باید صاف و عادی باشه و هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی اون وجود نداشته باشه.
– شکم: شکم نباید برآمدگی داشته باشه در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده ست.
– نحوه شنا کردن: ماهی باید بتونه بطور عادی شنا کنه و باله های خودشو کاملا باز کنه. سبیلکها باید صاف باشنن و ماهی نباید دائم بالا و پایین یا به صورت زاویه دار شنا کنه.
AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران…

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *