آشنایی با ماهی آروانا سیلور

آشنایی با ماهی آروانا سیلور

آشنایی با ماهی آروانا سیلور

این ماهی جزو ماهیان گران قیمت و بسیار زیبا و از دسته ماهی های بزرگ آکواریوم محسوب میشه و جالب ترین نکته در مورد این ماهی اینه که متعلق به عصر ژوراسیک و زمان ماقبل تاریخ و بازمانده دوران دایناسورها ست.

این ماهی در رنگهای نقره ای و سفید و مرواریدی و طلایی و قرمز و سیاه دیده میشه با پولکهای درشت درخشان و ارزش خیلی زیادی داره و انواع بزرگ اون تا چند هزار دلار هم قیمت دارن و حتا بخاطر بقای نسلشون فروخته نمیشن و در بازار سیاه بصورت قاچاق وجود دارن. این ماهی از خانواده Osteoglossidae و با نام علمی Osteoglossum bicirrhosum شناخته میشود.

این ماهی به طول بیش از ۲ متر هم میرسه. بومی آمریکای جنوبی هست و با مجوزهای بسیار سخت به کشورهای دیگه صادر میشه! گونه های قرمز و سیاه این ماهی در خطر انقراض قرار دارن و فروش اونها ممنوعه و فقط در بازار سیاه یافت میشن. برای نمونه یک عدد از این ماهی در بازار بیش از ۱۰۰۰ دلار قیمت داره. دوره بلوغ این ماهی ها ۳ سال طول میکشه.

در این مدت باید دائم از ماهی های ریز مثل مولی ها و گوپی ها تغذیه شوند.
غذاي داده شده بايد مغذي باشه و از غذاهاي دريايي در رژيم غذاييشون استفاده بشه مثل میگو. در کل آروانا نباید به يك نوع غذا عادت كنه و يا به مقدار زيادي غذا بخوره. غذا دهي بايد به خوبي كنترل بشه. در محیط اسارت بیشتر بچه ماهی ها از بین میرن و ماهی های کمی به سن بلوغ میرسن .

آروانا به حالت شیمیایی آب نیاز خاصی نداره و در آبی با pH 7 – ۶ و dH آب ۱ – ۸ به خوبی زندگی میکنه. دمای آب ۲۸ تا ۳۰ درجه برای این ماهی مناسبه و حتا در دمای ۲۶ درجه هم به خوبی زندگی میکنه. از نکات جالب تولید مثل این ماهی ها اینه که از نوزادان مراقبت میکنن. ماهی نر حدود ۲ ماه بچه ها رو در داخل دهان نگهداری میکنه.

اگر والدین از نوزادان مراقبت میکنن نباید اونها رو از فرزندان جدا کرد چون دچار افسردگی و مرگ میشن!
از نکات مهم در نگهداری این ماهی اینه که آروانا باید در مکان بزرگی نگهداری بشه و اگر تعداد زیادی از این ماهی رو نگهداری می کنید باید جای وسیعی در اختیارشون باشه تا با هم درگیر نشن.

این ماهی ها رو میشه با ماهی های گوشتخوار بزرگ نگهداشت. آکواریومیست های حرفه ای برای جلوگیری از نزاع این ماهی ها با هم در حوضچه های پرورش ماهی, ماهی های دیگه ای رو داخل آب می اندازن تا توجه آرواناها به ماهی تازه وارد جلب بشه و از درگیری با هم خودداری کنن. آروانا چون ماهی گران قیمتیه به همین دلیل در موقع خرید اون باید به نکات مهمی توجه کنید:

– شكل بدن: ماهي نبايد خيلي چاق و يا خيلي لاغر باشه. به غذايی كه بهش میدن و محل نگهداريش باید توجه كنيد. فضای محدود مانع از رشد ماهي ميشه و باعث ايجاد قوز در ماهی شده و تمايل به خميدگي در ماهب افزايش پیدا میکنه. به طور كلي اندازه مخزن در هر مرحله بايد حداقل سه برابر طول ماهی باشه.
– فلسها: بايد درخشنده باشن . نبايد تيره و لك دار باشن. وجود نقاط قرمز بر روي فلسها عادی و دليل بر وجود عوامل بيماريزا نیست!
– سبيل ها: بايد به اندازه كافي بلند و مستقيم باشن و رنگي شبيه رنگ بدن داشته باشن. از خريد آروانا با سبيل های كنده و كوتاه شده یا شکسته خودداری كنيد.
– باله ها: باید زيبا و صاف و گسترده باشن و تمامي شعاعهاي سخت باله اي صاف و محكم باشه و هيچگونه پارگي در باله ها دیده نشه!
– چشمها: در حالت طبيعي به سطح آب نگاه مي كنن و به دنبال غذاهاي زنده هستن چون در طبيعت، يكی از غذاهای اصلی آروانا رو پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و يا سطح آب تشكيل ميده. چشمهای سالم بايد كاملن در مركز بوده و كدر و برآمده نباشن.
– دهان: لبها نبايد خيلي برآمده باشه و فك پايين نبايد شل باشه.
– سرپوش آبشش: بايد صاف و عادي باشه و هيچگونه برآمدگي و چين خوردگی بر روی اون وجود نداشته باشه.
– شكم: شكم نبايد برآمدگی داشته باشه در غير اينصورت ماهی دچار مشكلات معده ست.
– نحوه شنا كردن: ماهي باید بتونه بطور عادي شنا كنه و باله هاي خودشو كاملا باز كنه. سبيلكها بايد صاف باشنن و ماهی نبايد دائم بالا و پايين يا به صورت زاويه دار شنا كنه.
AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *