آشنایی با ماهی تبرزینی

آشنایی با ماهی تبرزینی

آشنایی با ماهی تبرزینی

تبرزین مرمری ها در نهرها و انشعابات فرعی آن ها در امریکای جنوبی یافت می شوند.

این ماهیان زندگی در مناطقی با پوشش گیاهی متراکم در سطح را ترجیح می دهند چرا که آن ها می توانند از لارو حشرات کوچک و مواد گیاهی تغذیه نموده و با پنهان شدن در میان پوشش گیاهی متراکم از گونه های ماهیان شکارچی بزرگتر در امان بمانند.

این ماهی برای زندگی در آب های سطحی طراحی شده و باله های سینه ای نیرومندی که بر بخش بالایی بدن شان قرار گرفته و نیز نیمتنه عمیق و باریک شان برای جهش از روی آب در مواقع احساس خطر، مناسب شده است.

توانایی این ماهی برای پرواز یا جهش از روی آب، در تغذیه و نیز در فرار از شکارچیان برای شان سودمند است. تبرزینی مرمری برای گرفتن حشرات درحال پرواز و فرار از فک های باز گونه های ماهیان شکارچی بزرگتر که پایین تر از آن ها کمین کرده اند؛ از سطح آب ها به هوا پرش خواهند کرد.
فراهم نمودن آکواریومی مناسب به منظور موفقیت نگهداری تبرزینی مرمری دارای اهمیت بوده و به آن ها اجازه رشد می دهد. همانند اغلب گونه های ماهیان، فراهم نمودن محیطی مشابه محیط طبیعی شان در آکواریوم، بهترین راه برای ایجاد زیستگاهی است که ماهی به سرعت با آن سازگار شده و در آن رشد می کند.

در مورد تبرزین مرمری ها لازم است که آکواریوم دارای گیاهان فراوان و پوشش گیاهی شناور، همراه با جریان آب متوسط تا بالا باشد. تبرزین مرمری ها همچنین باید در گروه های حداقل شش تایی یا بیشتر نگهداری شوند چرا که آن ها به هنگام زندگی گروهی در طبیعت دارای اندازه خوبی بوده و اغلب زمانی که به صورت منفرد نگهداری می شوند ضعیف شده یا می میرند.

از دیگر  فاکتورهای مهم در نگهداری تبرزین مرمری ها در محیط آکواریوم با توجه به این که این گونه برای پرش از روی آب به هنگام احساس خطر یا در طول تغذیه تهاجمی بسیار مستعد است؛ پوشاندن کل آکواریوم می باشد. هم آکواریومی ها باید از دیگر گونه های صلح جو تا نیمه تهاجمی ماهیان اجتماعی گرمسیری امریکای جنوبی باشند. در میان گونه های بخش فوقانی و بالای قسمت میانی آب، تبرزین مرمری هیچ تمایلی برای رقابت با سایر گونه ها برای فضای شنا در آکواریوم ندارد.
با وجود این که این ماهیان در محیط آکواریومی به راحتی قابل پرورش نیستند تبرزین مرمری در شرایط اسارت پرورش داده شده است. برای ایجاد فرصت حقیقی در تکثیر این گونه، آن ها نیاز خواهند داشت که در آکواریومی مجزا نگهداشته شوند که مخصوصاً برای این هدف راه اندازی شده است.

یک گروه کوچک چهار تا شش تایی باید به آکواریومی با ظرفیت ۹۰٫۹۲ تا ۱۳۶٫۳۸ لیتر(بیست تا سی گالن) که با آب اسیدی با pH 5.5 تا ۶٫۵ پرشده، دمای ۲۴٫۴ تا ۲۷ درجه سانتی گراد (۷۶ تا ۷۹ درجه فارنهایت)، مقدار زیادی پوشش گیاهی شناور، نور کم و لایه نازکی از بستر شنی مخلوط با ذغال سنگ نارس برای کمک به حفظ شرایط آب، اضافه شود.

گروه پرورشی باید با جیره ای حاوی حشرات زنده و کرم ها مثل مگس میوه و کرم های خونی یا سایر حشرات کوچک بسیار مغذی، تغذیه شود.
تبرزین مرمری از گونه های همه چیزخواری است که از حشرات، غذاهای گوشتی و گیاهی تغذیه می کند. بخش عمده ای از جیره غذایی شان باید شامل غذاهای تجاری با کیفیت بالا همچون غذای منجمد،منجمد خشک شده یا پولکی باشد.

همچنین باید با غذاهایی چون غذای زنده، کرم های خونی منجمد یا منجمد خشک شده، دافنی یا کرم های توبیفکس تغذیه شوند. این ماهیان در ابتدا می توانند تمایل کمی به غذا داشته باشند، اما در هنگام نیاز، به تغذیه کنندگان بسیار فعالی تبدیل خواهند شد که با هم آکواریومی های خود برای هر تکه از غذا با بیشترین خشونت رقابت خواهد نمود.

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *