آشنایی با ماهی سیچلاید پری دریایی

,
آشنایی با ماهی سیچلاید پری دریایی

آشنایی با ماهی سیچلاید پری دریایی

سیچلاید پری، ماهی زیبایی از نظر ظاهر و نوع حرکت است. این ماهی بومی دریاچه تانگانیکا بوده و ماهی مورد توجه ای در تمامی آکواریوم های تانگانیایی می باشد. این ماهی به سیچلاید پرنسس، شاهزاده بروندی، سیچلاید بریچاردی نیز معروف است. کشیدگی باله ها، ظاهری زیبایی به ماهی می دهد که به خوبی نام ماهی را تداعی می کند. سیچلاید پری دارای الگوی رنگی متالیک آبی است و در گوشه ی هر سرپوش آبششی یک لکه ی مشکی و یک لکه ی کوچکتر نارنجی در بالای آن وجود دارد همین طور خط سیاهی از چشم به سمت لکه ی مشکی کشیده می شود.

سیچلاید پری نیازمند آکواریومی با حجم ۲۰۸ لیتر یا بیشتر می باشد و باید در بیوتوپ دریاچه تانگانیکا نگهداری شود. بستر آکواریوم باید ماسه/خرده مرجان به همراه تعداد زیادی صخره که ایجاد چندین غار و شکاف برای پنهان شدن و اکتشاف می کند باشد( بهتر است صخره ها را در بستر فرو ببریم تا زمانی که ماهی ها در کنار سنگ ها گودال حفر می کنند حادثه ای رخ ندهد)، در چیدمان صخره ها در آکواریوم های تانگانیکایی باید فضای نسبتا زیادی برای شنا در نظر گرفته شود؛ حرکت آرام آب به خاطر فوایدی که برای ماهی و گیاهان طبیعی دارد توصیه می شود. گیاهان مورد استفاده باید توانایی چسبیدن و رشد روی سطح صخره ها را داشته باشند (به عبارتی سرخس آفریقایی و آنوبیاس گونه های بسیار مناسبی برای این کار هستند) چون سیچلاید های پری حفار هستند. سیچلایدهای پری را می توان با ماهی های دیگر نگهداری کرد، اما توصیه می شود هم آکواریومی های آن ها بزرگتر باشند چرا که در فصل تخمریزی و محافظت از بچه ها، سیچلاید های پری به شدت پرخاشگر می شوند. در بهترین حالت باید آن ها را به صورت تک گونه ای نگهداری کرد.

سیچلاید پری گوشت خوار بوده و در طبیعت از بیمهرگان، سخت پوستان کوچک و پلانکتون هایی که سطح صخره ها را می پوشانند، تغذیه می کند. در آکواریوم رژیم غذایی آن ها باید شامل طیفی از غذاهای زنده، فریز شده و فریزداری شده کرم خونی، دافنی، پلانکتون، آرتمیا و میگو و همین طور غذای پولکی و پلت غنی از ویتامین باشد. غذای داده شده باید در عرض چند دقیقه خورده شود و روزانه یک تا مرتبه صورت بگیرد.

سیچلاید های پری در بستر تخم گذاری می کنند و تنها گونه ای از ماهیان آفریقایی هستند که به صورت همگانی از بچه ها مراقبت می کنند یعنی تمامی خانواده در امر پرورش و بزرگ کردن بچه ها کمک می کنند( مولدین، پیش مولدین و حتی ماهی های جوان ). همچنین تنها ماهی هایی هستند که در زمان تخم گذاری تشکیل گله می دهند. ماهی ماده تخم های خود را در غار می گذارد و ماهی نر بلافاصله آن ها را بارور می سازد؛ ماهی ماده از تخم ها مراقبت می کند در حالی که ماهی نر و تمامی خانواده از قلمرو محافظت می کنند و تا آنجا که بتوانند کمک می کنند. بچه ماهی ها باید با ناپلی آرتمیا، بچه میگو و پولکی پودر شده تغذیه شوند.

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *