آشنایی با ماهی پوزه خرگوشی

آشنایی با ماهی پوزه خرگوشی

آشنایی با ماهی پوزه خرگوشی ( آکواریوم آب شیرین )

 

پوزه خرگوشی ها  یکی از زیباترین و بی ازارترین ماهیهای اب شیرین محسوب میشوند که من به شخصه علاقه زیادی به آنها دارم و چگونگی نگهداریشان صرفا تجربیات شخصی خودم برای پرورش آنها بوده است که البته علمی نیز می باشد. ازجمله ماهیان دیگری که میشود آنها را با پوزه خرگوشی نگهداری کرد کارپها یا همان کوئی های چینی و ژاپنی هستند.

ماهیان بسیار مشهور و ارامیکه در حوضچه های تزئینی نگهداری میشوند. آنها بطول 90 سانتی متر رشد و نمو می کنند. دمای مورد نیاز آنها 19 درجه سانتی گراد می باشد. آنها متعلق به گروه ماهیان ابهای شیرین وسرد میباشند. پ هاش مناسب برای نگهداری آنها 7.3 می باشد. با تعویض قسمتی از اب مخزن هر پانزده روز یکبار میتوانید پ هاش اب را نزدیک این درجات نگهداری کنید.
نام اصلی این ماهی “کوسه( شارک )باله بلند چینی” است که البته لقب شارک بخاطر شباهت بسیار اندک آنها به کوسه ها به آنها داده شده است.
پوزه خرگوشی یکی از انواع محافظت شده ماهیان می باشد چرا که نسل آن در حال انقراض می باشد. در آبهای معتدل رودخانه یانگ تسه زندگی می کند و بومی رودخانه ها و برکه هایی با آب خنک( نه گرم )است و باتوجه به همین امر باید حرکت ملایم آب و اکسیژن کافی در اختیار داشته باشد.

این ماهی تغییرات دمای محیط بین 65 تا 82 درجه فارنهایت را بخوبی تحمل میکند و مانند بسیاری از ماهیان به تغییرات ناگهانی به ویژه نیتراته شدن آب حساس می باشد. نظافت خوب، بموقع و با دقت آکواریوم و بهمراه کمی آب تازه برایش بسیار مفید است.
از تغییرات رنگ این ماهی نباید زیاد نگران شد. پوزه خرگوشی در حالتهای مختلف گاهی روشن و درخشنده و گاهی تیره و کدر دیده می شود. از این ماهیان صلح جو انتظار تهاجم نمی رود. آنها زندگی ای کاملا اجتماعی دارند. البته میتوان آنها را به تنهایی نگهداری کرد اما بهتر است بصورت گروهی و به تعداد نگهداری شوند.
آنها بطور طبیعی بدنبال یافتن غذا در حال جابجائی هستند و گاهی برای استراحت نیز نقل مکان می کنند. عموما در کف آب و در گوشه ها و یا کناره های آکواریوم، راحت و لوده وار شنا میکنند. گاهی نیز کنار برگهای بلند گیاهان و یا بالای آکواریوم شنا می کنند تا اینکه چیزی موجب رانده شدن آنها به کف آب شود.
نکته جالب توجه اینکه آنها در شب فعال نیستند و تقریبا بلافاصله بعد از تاریک شدن محیط به استراحت می پردازند.
داشتن این ماهی به آکواریوم داران مبتدی توصیه نمی شود زیرا اندازه آنها در سن بلوغ بسیار بزرگ است. در طبیعت این ماهی تا اندازه 3 فوت( حدود یک متر )رشد میکند که البته در شرایط آکواریوم بندرت اتفاق می افتد.

پوزه خرگوشی نسبت به طولش بدن بزرگی دارد و باله پشتی آن تا ارتفاع 2 فوت رشد میکند. خوشبختانه رشد آن کند است و به تجربه یکی از دوستان آنها در سال 2 اینچ رشد میکنند. برخی معتقدند این ماهی تا 25 سال عمر میکند.
فرم بدن و رنگبندی آن در هنگام بلوغ بطور اساسی تغییر می کند. به مرور زمان بندهای سفید رنگ روی بدنش را از دست می دهد. فرم کلی بدن آن از حالت گود و ژرف اولیه خود در دوران جوانی به فرم دراز و کشیده و استوانه ای شکل در دوران بلوغ تغییر می یابد و نیز باله ی پشتی آن بعد از بلوغ کوتاهتر از دوران جوانی میشود که یکی از تغییرات ناخوشایند در این ماهی بهنگام بلوغ می باشد.
رنگهای حیرت آور و متضاد آن در زمینه ای قهوه ای محو شده است. ماهیان بزرگسال و مسن تر در کل کمی تیره تر بنظر میرسند که البته این به رژیم غذایی آنها نیز بستگی دارد.

تغذیه آنها با میگو موجب زیاد شدن دانه های صورتی رنگ در بدن آنها نسبت به دانه های قرمز رنگ می شود. آنها از غذاهای متنوع لذت می برند و میتوانید به آنها جلبکهای فرو رونده و یا غذاهای گیاهی بدهید گرچه این موضوع باید همراه با غذاهای زنده و یا منجمدی مانند کرمهای قرمز و میگو باشد.
همواره مراقب باشید در صورت غذا نخوردن بهنگام دادن غذا، نیترات آب را چک کنید و در صورت نیاز آب تانک را عوض کرده و فقط از غذای زنده برای تغذیه آنها استفاده نمائید.

 

AQUA STAR

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *