آشنایی با کالر فیش

آشنایی با کالر فیش

آشنایی با کالر فیش

 

کالر فیش یا ماهیان شیشه ای متعلق به خانواده Chandidae یا Ambassidae شامل همه ماهیانی است که دارای بدن شفاف می باشند . آنها بومی آسیا به خصوص پاکستان هند نپال بنگلادش میانمار و تایلند بوده و تا اندازه 9-8 سانتیمتری رشد می کنند .

بدن ماهی بسیار کوچک بوده و دارای نقاط سیاه و قرمز برروی فلس ها است . نخاع ماهی از میان بدن آن قابل مشاهده می باشد . این ماهیان به آرامی در آبها چشمه های تمیز کانالها استخرها و در شالیزارها شنا می کنند . آنها شناگرهای ماهری در سطح میانی آکواریم ها بوده و در اسارت در صورت ایجاد شرایط مناسب آب در سلامت کامل خواهند بود .
کیفیت پایدار آب درجه حرارت و سطوح PH از شرایط زیستی این ماهیان می باشد. بعضی از گونه های کالر فیش در آبهای لب شور نیز زندگی می کنند . ماهیان اهلی زندگی گروهی راترجیح می دهند .

تمایل آنها به گاز گرفتن باله های سایر ماهیان به خصوصا گر محل زندگی به اندازه کافی بزرگ نباشد زیاد است . در محیط وحشی آنهاگوشتخوار بوده و به همین دلیل به غذای گوشتی تحت شرایط آکواریوم علاقمندند.
باوجود اینکه کالر فیش های وحشی تقریبا شفاف هستند ولی اغلب به منظورتجارت مواد رنگی غیرسمی به دلیل ایجاد رنگ های نئون درخشان به ماهی تزریق می شود که دوام رنگ تا 4-3 ماه می باشد .

عملیات رنگ کردن موجب استرس ماهی شده و مستعد بیماری می شوند و نیز تزریقات منجر به تلفات شدید ماهی میگردد . بررسی اخیر در کشور انگلستان نشان می دهد که بالغ بر 40% گلاس فیشهای رنگی به ویروس لنفوسیت ها معروف به قارچهای پنبه ای مبتلا می شوند .
آنها با تتراها بارب ها راس بوراس ماهی رنگین کمان live bearers گورامی وکت فیش سازگار هستند . بیماری مرسوم آنها پوسیدگی باله ها و آلودگی پوستیاست . 4 گونه از این ماهیان شامل : Chanda ranga , C lala , C nama &C baculis عموما” برای تجارت در نظر گرفته می شوند .

 

Parambassis_gulliveri
گونه Chanda ranga معرف به کالر فیش هندی یا گلاس perch هندی دارای بدنی فشرده از پهلو گاهی اوقات دارای اشکال تخم مرغی می باشد . پیشانی ماهیبرجسته پشت ماهی کمانی شکل دارای 2 باله مجزا به اضافه یک باله بلند مخرجیاست .

بدن شفاف ماهی در بازتاب نور به رنگ کهربایی مایل به سبز رنگین کمانی مشاهده می شود . باله ها شفاف هستند . رنگ بدن بستگی به محل زندگی ماهی دارد . آنها تحت شرایط نورهای فرابنقش یا در آکواریوم های مدرن دارای لایه های تاریک با بهترین رنگ قابل مشاهده اند .

حداکثر اندازه قابل دسترسی 9 سانتی متر است . آنها به آب با شرایط PH بین 5/8 – 7 و دمای بین30- 28 درجه نیاز دارند و اضافه کردن 5/1 – 1 % نمک به آب ایده آل است.نرها دارای رنگ زرد بیشتری هستند و در فصل تخم ریزی رنگ آبی رنگین کمانی در حاشیه باله های پشتی دیده می شود .

 

Parambassis_ranga
C lala معروف به کالر فیش هندی در نواحی خلیج دهانه رودخانه ها کشور هند تایلند و میانمار یافت می شوند . ماده ها برخلاف نرها دارای رنگ آبی درحاشیه باله های پشتی و مخرجی نمی باشند .

این ماهیها در دنیای وحش درگروههای بزرگ دیده می شوند به همین دلیل بهتر است به صورت گروهی درآکواریوم نگهداری شوند . سختی متوسط آب با PH بیش از خنثی ( 5/7 – 2/7 ) ودمای آب بین 26 – 24 درجه ( 25 درجه ایده آل است ) برای این گونه مناسب است . آنها غذای زنده را به جای غذاهای پولکی و پلت ترجیح می دهند . اینگونه در آکواریوم حاوی گیاهان آبی به دلیل شرایط مناسب آب تکثیر می یابد .
C nama معروف به glass-perchlet دراز یا کالر فیش هندی بومی خلیج دهانه رودخانه ها در شبه قاره هند می باشند. در تجارت بیشتر گونه های این ماهیرا با رنگهای فلورسنت رنگ می کنند . سختی متوسط آب با PH کمی بیش از خنثی برای آنها مناسب است .

دمای آب می تواند بین 28 – 26 درجه باشد اما در هرصورت آنها در محیط های سردتر یا گرم تر بخوبی سازش می یابند.

به دلیل لبشور بودن این ماهی آب با شوری پایین برای آنها مناسب است. نرها دارای باله های کمی بلندتر و رنگ های روشنتری می باشند. این نوع ماهی در شرایط اسارت تکثیر می یابد.

 

Parambassis_rangaGrpVert
C baculis با عنوان کالر فیشBurmese کوچکترین آنها در بین کالر فیشها است.
آنها صلح جو اما خجالتی بوده و محل های آفتابی را ترجیح می دهند .کمی شوری آب با PH 7 و دمای 27-24 درجه برای آنها مناسب است.
آنهاشناگرهای سطوح میانی آب و گوشتخوارند.
تغذیه با غذاهای پولکی برای آنهامشکل است.
حداکثر اندازه آنها 4 سانتی متر است

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *