آشنایی با گورامی مرواریدی

آشنایی با گورامی مرواریدی

آشنایی با گورامی مرواریدی ( آکواریوم آب شیرین )

گورامی پیرل یا همان گورامی مرواریدی یکی از گونه ای جذاب از خانواده ی گورامی ها است. همانند هم خانواده های خود بدن کشیده و به پهلو فشرده شده ای دارد. ا

ز ویژگی های ظاهری این ماهی باله س شکمی نازک و بلند و دهان کوچک و رو به بالاست. از زیبایی های این ماهی خط سراسری است که ازچشم تا نقطه ی شروع دمش کشیده شده است و ترکیب زیبای این خط و خال خال های پوست آن می تواند یکی از جذابیت های آکواریوم شما باشد.
گورامی مرواریدی ماهی صلح جویی است. این ماهی یکی از جذاب ترین و مقاوم ترین نوع از دسته ی ماهیان گورامی است که نگهداری آن در آکواریوم آسان است.

این ماهی جزء دسته ماهی های لابیرنت نیز می باشد. این بدین معنا است که این ماهی دارای دستگاه تنفس خاص و متفاوتی با سایر ماهی ها است.

این ماهی ها دارای عضوی می باشند که به آن ها این امکان را می دهد تا مستقیما از هوا تنفس کنند. این ویژگی به آن ها این اجازه را می دهد که در سطح آب شنا کنند.

آکواریومی با حداقل حجم ۱۱۴ لیتر و ارتفاع آب حدود ۳۰ سانتی متر برای این ماهی مناسب است. قرار دادن گیاهان شناور بر روی آب و فراهم کردن مکان هایی برای پنهان شدن ماهی امری موثر در سلامت این ماهی است. سنگ های کف آکواریوم باید تیره باشند و باید نور به طور ملایم به آکواریوم بتابد.

گورامی مرواریدی باید با ماهیان صلح جو و هم اندازه ی خود نگهداری شود. در غیر این صورت ماهی گوشه گیر شده، زیبایی خود را از دست می دهد و از غذا خوردن امتناع می کند.

دمای ۲۳٫۵ تا ۳۰درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۶٫۵ تا ۸٫۵ برای این ماهی مناسب است. تشخیص دادن جنس نر و ماده در این ماهی آسان است، چرا که این ماهی دارای عضو جفتگیری است. این عضو در ماهی نر نوک تیز تر و قرمزتر از ماهی ماده است.

همچنین باله ی پشتی در ماهی نر نوک تیز تر از این باله در ماهی ماده است.قبل از جفتگیری باید جفت ماهی را با میگو و کرم زنده یا منجمد تغذیه نمود تا برای جفتگیری آماده شوند.دمای آب باید بر روی ۲۶٫۵ درجه تنظیم شود و ارتفاع آب نیز باید در حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر باشد.

ماهی نر برای هر تخم یک لانه ی حبابی ایجاد می کند.پس از تخمریزی لازم است که ماهی ماده از آکواریوم خارج شود. پس از خروج اولین نوزاد از تخم ماهی نر نیز باید از آکواریوم خارج شود.

نوزادان باید با غذاهای مایع یا آنفوزوئر تغذیه شوند. هنگامی دو هفته از تولد نوزادان گذشت می توان نوزاد میگوی آب شور را به رژیم غذایی نوزادان اضافه کرد.

زمانی که نوزادان به سن یک ماهگی رسیدند به راحتی می توانند غذای خشک را دریافت و تغذیه نمایند. آب آکواریوم نوزادان باید هر دو یا سه روز سیفون شود و زمانی که نوزادان بزرگتر می شوند باید آن ها را بین چند آکواریوم تقسیم کرد تا از مرگ آن ها جلوگیری شود.

گورامی مرواریدی جانوری همه چیزخوار است و بهتر است که در رژیم غذایی آن انواع غذاها از جمله جلبک دریایی، غذاهای منجمد، کرم خونی و میگوی آب شور قرار گیرد.این ماهی با ماهی هایی همچون گوپی، مولی، پلاتی، دم شمشیری، رازبورا، دانیو و انواع تترا ها سازگاری دارد.

گورامی مرواریدی                       تکثیر و پرورش ماهی گورامی مرواریدی

AQUA STAR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *