آکواریوم یک پیشنهاد آرامش بخش

آکواریوم یک پیشنهاد آرامش بخش

آرامش

آرامش طبیعت نقش مهمی در سلامت روان ایفا می‌کند، نیازی به ذکر مفاهیم پیچیده روانشناسی و تحقیقات علمی در این زمینه نیست، همین که انسان به طور طبیعی لذت و نشاط ناشی از حضور در طبیعت مانند کوهستان و فضاهای سبز را احساس می‌کند، برای صحت این ادعا که طبیعت، تأثیر مثبتی بر سلامت روان فرد دارد، کافی است.

ذات بشر، به طبیعت وابسته است، اما تکنولوژی بین او و طبیعت، فاصله ایجاد کرده است. وقتی انسان به طبیعت می‌رود، به دلیل اینکه او جزو طبیعت است، موقع قرار گرفتن در آن، روانش آزاد می‌شود.آکواریوم و دنیایی آرامش یکی از بازارهای پرطرفدار که معمولا زیاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد، بازار آکواریوم و ماهی‌های زینتی، بازار لوکسی که در همه اقشار جامعه طرفدار دارد؛ هم پولدارها آکواریوم دوست دارند، هم خانواده‌های کارگری، هم خانواده‌های کارمندی و… بازاری که معمولا کسانی که به دنبال آرامش هستند سراغش می‌روند تا دراین روزها مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خود را فراموش کنند. شاید در این روزگار بهتر از ماهی‌های داخل آکواریوم کسی را پیدا نکنیم که با او درد دل کنیم و او فقط شنونده باشد؛ چیزی که به نظر می‌رسد این روزها جزو نیازهای جامعه ایرانی باشد.

ذات بشر طبیعت را دوست دارد، زیرا بخشی از آن است. بنابر این، هر قدر با آن آشتی کند، حالش بهتر می‌شود. مثلا وقتی قطرات باران بر دست و صورت ما می‌خورد یا بوی سبزه را استنشاق می کنیم، احساس خوبی به ماد دست می‌دهد. در روانشناسی، مفهومی وجود دارد به نام «گریز از آزادی». بشر اولیه با آغاز تکنولوژی و غلبه بر آن، به مرور زمان از وابستگی به طبیعت آزاد شد، اما در اینجا نکته‌ای وجود دارد و آن، نیاز بشر به طبیعت است. وی جدایی انسان از طبیعت را موجب تنهایی او عنوان کرد و افزود: ذات بشر، طبیعت را دوست دارد، زیرا بخشی از آن است. بنابر این، هر قدر با آن آشتی کند، حالش بهتر می‌شود. مثلاً وقتی قطرات باران بر دست و صورت ما می‌خورد یا بوی سبزه را استنشاق می‌کنیم، احساس خوبی به ماد دست می‌دهد.

آپارتمان‌نشینی موجب نیاز دوچندان انسان به طبیعت شده و هر احساسی که بازگشت به طبیعت را در انسان زنده کند، در نشاط او موثر دانست. وجود ماهی و گیاه در بهبود سلامت روان انسان، تاثیر به سزایی دارد. بر این اساس، توصیه می‌شود افراد در خانه و محل کار خود از آکواریوم حاوی ماهی‌های رنگی زیبا و گلخانه استفاده کنند. تماشای این تصاویر و شنیدن صدای آب، آرام‌بخش بوده و موجب تسکین فرد می‌شود. حضور در طبیعت، بالاترین درجه اعتبار را برای آرامش روان انسان دارد، اما با توجه به شرایط زندگی کنونی، می‌توان از گیاهان و ماهی‌ها در خانه و محل کار استفاده کرد.

پیشرفت تکنولوژی، شهرنشینی و صنعتی شدن، موجب کوچک شدن خانه‌ها شده است؛ این موضوع باعث شده تا انسان از طبیعت فاصله بیشتری بگیرد. برای سازگاری با این مشکل می‌توان ازآکواریوم، گلدان‌ها و گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم. گاهی استفاده از تصاویر طبیعت نیز در بهبود وضعیت روان انسان، موثر است.

چگوه آرامش داشته باشیم؟

آرامش
آرامش

مهمترين زمان اكنون است:

– بسياري از ما زمان زيادي را در نگراني آينده به سر مي بريم. اگر در كل عمر خود اين زمان ها را محاسبه نماييم متوجه مي شويم از يك سال هم بيشتر شده است. محققان متوجه شده اند كه نگراني و تشويش براي آينده قسمت زيادي از فعاليت ذهني فرد را اشغال مي كند. در حاليكه اين نگراني هيچ كمكي به شما نمي كند به هيچ وجه. اگر بيشتر وقت خود را به فكر كردن درباره گذشته و نگراني درباره آينده بگذرانيد هيچگاه نخواهيد توانيست به اندازه كافي آرامش داشته باشيد. براي رسيدن به آرامش روحي و فكري واقعي بايد فقط در زمان حال از زندگی خود لذت ببريد نه افسوس گذشته را بخوريد و نه نگران آينده باشيد

محيط اطراف بسيار مهم است:

– جايي كه كار مي كنيد و وقت خود را مي گذرانيد در وضعيت فكري شما تاثير عميقي دارد. شايد ما آگاهانه اين موضوع را درك نكنيم ولي اگر دقت كنيد در بعضي اتاق ها آرامش بيشتري داريد و تمايل داريد هنگام استراحت آنجا باشيد. به اتاق خود نگاه كنيد اگر بسيار درهم و برهم و ريخت و پاش است مانند اين است كه مرتب كسي كاري را به شما يادآوري مي كند ولي شما آنرا انجام نمي دهيد. و اين چرخه همينطور را ادامه دارد. اين يادآوري ناخودآگاه و مداوم در ذهن جاي زيادي اشغال مي كند. اگر اتاق خود را مرتب كنيد و محيطي دلچسب براي خود فراهم كنيد احساس بهتري نسبت به قبل خواهيد داشت . راحتتر مي توانيد خود را آرام و ريلكس نماييد. براي خريد سيستم هاي تهويه و تصفيه هوا، گل و … خساست به خرج ندهيد تا شرايط بهتري براي خود فراهم كنيد. براي آرام ساختن خود هدف آرام نگه داشتن مغز است. كه نتيجه آن ارامش روحي است. اين بهترين نوع ريلكسيشن است چون ما را نسبت به كار هايي كه خود بايد انجام دهيم آسوده خاطر مي كند. هر روز ۱۰ تا ۱۵ دقيقه وقت براي مديتيشن مشخص كنيد در طول مديتيشن مي توانيم روح و فكر خود را از دلبستگي هاي مادي رها كنيم

سازنده بودن به جاي به تعويق انداختن:

رسيدن به آرامش و آسودگي خيال فقط با استراحت كردن تمام وقت در ساحل دريا بدست نمي آيد. بلكه بايد بياموزيم چگونه آرامش را بدست بياوريم. مهم نيست كه در حال كار باشيم يا استراحت مهم اين است كه بدانيم چه بكنيم. بنابراين كار هايي را كه بايد انجام شود اولويت بندي كنيد. اگر هر كاري را با برنامه و از راه صحيح انجام دهيد احساس استرس و فشار كمتري خواهيد داشت. وقتي كه مي خواهيم چند كار را با هم انجام دهيم خود را زير بار فشار زيادي قرار داده ايم. و در اين حال ايجاد آرامش بسيار سخت و دشوار است. زندگي را براي خود سخت نكنيد. براي هر كاري زمان مشخص نماييد و آنقدر به خود وقت بدهيد كه از انجام آن لذت ببريد. يك كار را تكميل نماييد و هر چه لازم است براي آن انجام دهيد. آنگاه پاداش شما لذتي است كه از انجام بي عيب و نقص آن كار نصيب شما خواهد شد

زمانی برای خود اختصاص دهيد:

اجازه ندهيد تمام وقت شما صرف ديگران شود طوري كه براي خود وقت كافي نداشته باشيد. اگر كار شما به گونه اي است كه مدام با تلفن و ايميل درگير هستيد بهتر است از آنها در زمان استراحت فرار كنيد. مثلاً مي توانيد ساعات مشخصي را براي پاسخگويي به تلفن ها مشخص كنيد. به اين صورت به ديگران مي فهمانيد كه شما هم به زماني براي استراحت و آرامش نياز داريد و نبايد مزاحم شما شوند. وقتي به فشار هاي روحي اجازه مي دهيد ساخته شوند ايجاد آرامش كار سختي مي شود. اما با استراحت كافي مي توانيد هنگام كار با انرژي و توان بيشتري به وظايف خود را انجام دهيد كه نتيجه آن يك رضايت دروني است.

ريلكسيشن به سادگی يک نفس عميق كشيدن است:

آرامش
آرامش

اگر احساس استرس مي كنيد چند دقيقه بيرون برويد. فقط به تنفس خود دقت كنيد. به آرامي نفس بكشيد اين كار اثري قدرتمند براي آرام كردن دارد. وقتي كه هوا را به داخل شش هاي خود فرو مي بريد آرامش دروني را وارد بدن خود مي كنيد. و وقتي كه هوا را به بيرون مي رانيد تجسم كنيد تمام نگراني ها و تشويش ها را بيرون رانده ايد. سعی کنید نزدیک آب باشید لطف و رحمتی که در آب جریان دارد، دل را آرام و اراده را محکم می‏کند. اگر به حقیقت آب توجه داشته باشی این اثر بیشتر می‏ شود. وقتی به سوی آب می‏روید، طوری بروید و دست به آن بزنید، که گویا به سوی رحمت خدا می‏روید. خیلی مهم است که آب را بشناسیم و بدانیم از آن چطور استفاده کنیم. آنگاه خواهیم دید که چگونه شستشو با آب دل را محکم و آرام می‏کند و نگرانی‏ها و بی‏قراری‏ها را می‏شوید و می ‏برد. بدست آوردن آرامش به همين سادگی است پس سعی نكنيد آنرا پيچيده نماييد.

چرا صدای آب آرامش بخش است؟

تا حالا کنار رودخونه دریا چه یاحتی کنار فواره ی حوض توی حیا ت نشستین؟؟!دیدین صدای شرشر آب چه آرام بخشه؟!

انسان حدود ۹ ماه توی رحم مادر رشد پیدا می کنه و در فضایی قرار داره که تمام فضای اطراف اون رو آب پر می کنه و پیوسته از ۴ ماه به بعد که دستگاه عصبی اون رو به کامل شدن می رود(( تمام صداها میتونن روی مغزش تاثیر بذارن اینه که میگن وقتی بچه تورحمه باهاش خوب حرف بزنید تا مودب بار بیاد!حتی میگن %۸۰ بچه هایی که حافظ قرآن میشن پدر مادرشون صدای قرآن براش پخش کردن))صدای این آب رو در اطراف خودش احساس می کنه. از اون جایی که که انسان در اون ۹ ماه بیشترین احساس آرامش و امنیت رو پیدا می کند با شنیدن صدای آب این خاطرات در ذهنش تداعی می شه و به یاد اون دوران می افته البته به طور ناخودآگاه.

درنتیجه همون احساس امنیت و آرامش بهش دست می ده.

البته انسان هایی که در دوران جنینی خود در معرض فشارهای روانی قرار داشتن با شنیدن صدای دریا به اندازه ی انسان های عادی احساس امنیت و آرامش نمی کنن.

پس سعی کنید همیشه این احساس رو تو خودتون زنده کنید لازم نیست کار خاصی انجام بدین همین که در کناررودخونه یا حتی اگه شد یه آکواریوم که صدای شرشر آب بده ((البته باید خودتون طراحیش کنین!))دراز بکشید با شینیدن این صدا شما رو به رویا های خوش می بره. حتی محققان میگن که افرادی که در شهرهای ساحلی زندگی می کنن از آرامش بیشتری برخوردارن.

آرامش
آرامش

آکواریوم و نقش آن در آرامش:

آكواريوم كلمه اي يوناني است كه به مخازن آب اعم از شيشه اي يا حوض های بزرگ اطلاق می شود. در كشورهای توسعه يافته، آكواريوم جزعی از دكوراسيون داخلی منازل محسوب مي شود. روانشناسان معتقدند ۱۵ دقيقه تماشای آكواريوم مي تواند فرد را به مدت ۴۸ ساعت شاداب نگه دارد و بر تمركز افراد براي يادگيري بيفزايد. در سال هاي اخير گرايش به كاربرد آكواريوم در معماري مدرن ايران نيز به چشم مي خورد كه نقش بسزايی در زيباسازی فضای منازل، فروشگاه ها و اماكن تجاري دارد.

بر پایه مطالعات روانشناختی ثابت شده است که تماشای یک آکواریوم برای مدت ۱۵ دقیقه آرامش ۲۴ ساعته را برای شما به ارمغان خواهد آورد اما چه آکواریومی ؟! این سوالیست که همیشه در ذهن ما مطرح بوده . ایا نگاه کردن به زندگی خسته کننده یک ماهی ۲۰ سانتیمتری در اکواریومی ۲۰ لیتری ارامش بخش است ؟ هدف از راه اندازی یک اکواریوم گیاهی( پلنت )داشتن برشی از طبیعت زیبای زیر اب رودخانه های گرمسیری در پنجره ای شیشه ای میباشد بنا بر این باید به اصول طبیعی ان احترام گذاشت. استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب, سنگ , گیاهان و ماهیهای متناسب با حجم اکواریوم ارامشی بیش از پیش را برای شما ایجاد خواهد کرد و در این بین ما در اکواریوم چشم انداز ابی مجموعه از بهترینها را برای شما فراهم نموده ایم .

نگاه کردن به یک آکواریومِ پر از ماهی برای بسیاری از ما تجربه جالبی‌ست، دنبال کردن مسیر ماهی‌ها در آکواریومی که با تزیینات زیبا و گیاهان آبزی جلوه‌ای خاص پیدا کرده می‌تواند هر بیننده‌ای را برای دقایقی مسحور کند، به‌طوری که بعضی از ما بارها هوس کرده‌ایم خودمان آکواریوم داشته باشیم و تعدادی ماهی رنگارنگ را به عنوان حیوان خانگی در آن نگهداری کنیم.

در نگاه اول شاید همه آکواریوم‌ ها کم وبیش یکسان به نظر بیایند؛ یک تانک آب با تزئینات داخلش و تعدادی ماهی رنگارنگ. اما طبقه بندی این موجودات از لحاظ فضای زندگی، تغذیه و نحوه رفتار، متفاوت بوده و هر یک محیط نگهداری و تجهیزات خاصی را طلب می‌کنند. در حقیقت این موارد بسیار اهمیت داشته و از سوی آکواریوم‌ دارها به دقت پی‌گیری می‌شود چرا که محیط زندگی ماهی‌های تزیینی به دو دسته کلی “آب شور” و “آب شیرین” و “سرد آبی” و “گرم آبی” تقسیم بندی شده و خود ماهی‌ها نیز از نظر تغذیه در دو دسته “گیاه‌خوار” و “گوشت‌خوار” قرار گرفته و از نظر رفتار اجتماعی به “مسالمت جو” و “تهاجمی” تقسیم می‌شوند.

یک روز بعد از راه‌اندازی آکواریوم مورد نظرتان می‌توانید اقدام به خرید ماهی کنید. فروشندگان ماهی‌های زینتی را به دو دسته اصلی تقسیم می‌کنند؛ گوشتخوار و گیاهخوار. همه ماهی‌ها گوشتخوارند ولی ماهی‌های گیاهخوار عموما ماهی‌های آرام‌تری هستند و رفتارهای خشونت‌آمیز کمتری در آنها دیده می‌شود. ماهی‌های گوپی، مولی و پلاتی ماهی‌های زنده‌زای آرام و کوچکی هستند که معمولا در همه آکواریوم‌ فروشی‌ها دیده می‌شوند ونگهداری و تکثیر آنها کار آسانی است.

واضح است که ماهی‌های مخصوص آب شور و شیرین را نمی‌توان در کنار هم نگهداری کرد و ماهی‌های تهاجمی در صورت نگهداری شدن با ماهی‌های آرام ممکن است به آن‌ها حمله کرده و حتا آن‌ها را طعمه خود قرار دهند. هم‌چنین نگهداری ماهی‌های بسیار بزرگ در کنار آن‌هایی که اندازه خیلی کوچکی دارند توصیه نمی‌شود. از سوی دیگر دمای محیط آکواریوم باید براساس تحمل ماهی‌ها یکسان باشد چرا که هرگونه تغییر دما ممکن است منجر به مرگ این موجودات حساس شود.

آکواریوم آب شور به رسیدگی چندانی نیاز ندارد اما آکواریوم آب شیرین هر روز به نیم تا یک‌ساعت رسیدگی دایمی نیازمند است و هر چند هفته یکبار نیز ساعاتی را برای تمیز کردن و تعویض آب باید اختصاص دهید.”

از جمله تفاوت‌های آکواریوم آب شیرین و آب شور می‌توان به این موارد اشاره کرد: ماهی‌های آب شور نیاز به محیطی دارند که شرایط مشابه آب دریا را برای آن‌ها بازسازی کند. همچنین دسته‌ای از موجودات ریز و سنگ‌های زنده و یا مرجان‌های آب شور برای بازسازی این محیط لازم هستند. موجودات بسیار ریزی که به آب اضافه می‌شود طی فرایندی از آمونیاک ادرار ماهی‌های دریایی اکسیژن تهیه می‌کنند و از این رو در این آکواریوم‌ها نیاز به تعویض آب یا حتا نصب پمپ هوا نخواهد بود. اما نکته‌ای که وجود دارد گران بودن قیمت این ماهی‌هاست که از دریاهای آزاد و عموماً از کشورهای آسیای شرقی به ایران وارد می‌شوند.

آرامش
آرامش

در مورد آکواریوم ماهی‌های آب شیرین نیز که قیمت بسیار پایین‌تری دارند به پمپ هوا، فیلتر کف، شن، نور، بخاری و سایر تجهیزات ویژه نیاز هست و هر چند وقت یک‌بار باید به پاک‌سازی و تعویض آب تانک پرداخت که از بو گرفتن و منتشر شدن بوی نامطبوع آب آن در فضای محل نگهداری جلوگیری شود و هم‌چنین با این اقدامات جلوی تلف شدن احتمالی ماهی‌ها به دلیل زندگی در محیط نامناسب گرفته شود.

نکته مهم این است که بسیاری از صاحبان مشاغل و مدیران به وجود آکواريوم در محيط کار خود علاقمندند، اما بعلت نگرانیهای عامیانه از بابت سختیهای نگهداری آکواریوم، از استفاده از آن خودداری می کنند. اين در حاليست که آکواريوم های مدرن هيچکدام ازدردسرهای آکواريوم های سنتی از قبيل تعويض آب، شستشو و… را ندارند. حال اگر با خواندن این مطلب از دسته افرادی هستید که این ضرورت را در محیط کاری و یا حتی زندگی خود احساس می کنید، آکوا استار به عنوان برترین برند اجرای آکواریوم در ایران به شما پیشنهاد می کند با اختصاص دادن قرار ملاقات حضوری و بهره گرفتن از مشاوره کارشناسان ما، از مزایای داشتن يک آکواريوم حرفه ای، همراه شناسنامه، کارت گارانتی، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش لذت ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *