بهترین شرکت طراحی نمای رومی در ایران

بهترین شرکت طراحی نمای رومی در ایران

طراحی نمای رومی:

امروز نمای خارجی ساختمان در بحث معماری از اهمیت ویژه ای برخوردار گشته است ، چرا که کاربر پیش از هر چیز ابتدا با نمای ساختمان مواجه می شود و نمای خارجی تاثیر زیادی در ذهن مخاطب هنگام ورود به ساختمان دارد. نمای رومی یکی از پر طرفدارترین نماسازی ها در سال های اخیر می باشد که به دلیل شاخصه های متعدد زیبایی که دارد افراد زیادی را به خود جذب کرده است.

نمای رومی چیست؟

نمای رومی ساختمان در واقع الهام گرفته از سبک رومی است. ساختمان های رومی معمولا با سنگ های بریده شده و گرد ساخته می شوند و همانند قلعه های بزرگ عمل می کنند. ساخت ساختمان هایی با نمای رومی به شدت هزینه بردار است و اجرای آن نیاز به کارگران کارآزموده و ماهر دارد .در نتیجه بسیاری از ساختمان های ساخته شده طی احیای سبک رومی به عنوان کلیسا، ایستگاه قطار، ساختمان دانشگاه و دادگاه استفاده می شدند.

ویژگی های نمای رومی:

عاملی که باعث می شود تا یک ساختمان، به نمای رومی شهرت یابد،  استفاده از قوس ها و ستون ها در جزییات طراحی شان است، به طور کلی ساختمان های سبک رومی دارای ویژگی های زیر هستند :

قوس های  گرد و عریض

ستون های کوتاه و عریض

دیوار های ستون نما که به صورت ستون های تزیینی عمل می کنند.

برج های نقطه ای

—————————————————————————–

نمای رومی سنگی چه ویژگی هایی دارد؟

در اجرای نمای رومی، از سنگ های مختلفی استفاده می شود. در اغلب موارد این سنگ ها گران قیمت هستند. سنگ تراورتن یکی از رایج ترین ستگ هایی است که در اجرای نمای رومی از آن استفاده می شود. دلیل اول گسترده شدن استفاده از سنگ تراورتن و کشف معادن متعدد آن است. دلیل دیگر افزایش نمای رومی سنگی مربوط به جزئیات نمای کلاسیک رومی ساختمان هاست که نسبت به معماری اسلامی و ایرانی پیچیدگی ها کمتری دارند و البته بروز نشدن معماری اسلامی مخصوصا در دو قرن اخیر باعث افزایش استفاده از نماهای رومی شده است.

ویزگی های نمای رومی سیمانی:

در اجرا و طراحی نمای رومی ساختمان ها، می توان از سیمان سفید نیز استفاده نمود. اگرچه اجرای این گونه نماهای خارجی برای ساختمان ها نیاز به مهارت زیادی دارد، اما به دلیل هزینه ی کمتر سیمان نسبت به سنگ هزینه ی اجرا آن کمتر خواهد شد. نمای رومی سیمانی برای ساختمان های ویلایی نسبت به آپارتمان ها بسیار مناسب تر است.

چرا طراحی نمای رومی را لوکس می دانیم؟

همان طور که گفته شد نمای رومی بخاطر معماری تقریبا پیچیده و مصالح ساختمانی گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و ترواورتن به گونه ایی در تصور عموم مخصوص ساختمان های لوکس و طبقه مرفه جامعه است در صورتی که اینگونه طرح ها در بسیاری از ساختمان ها و آپارتمان های امروزی کم و بیش استفاده می شود. این موضوع که نمای رومی جلوه ی شهر را از یکنواختی در می آوردند و اگر به درستی اجرا شوند شکوه و عظمت خاصی در ظاهر ساختمان ایجاد می کند بر هیچ کس پوشیده نیست.

 

تهیه و تنظیم: شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *