بیماری کیسه شنا( Swim Bladder Disease )

بیماری کیسه شنا( Swim Bladder Disease )

بیماری کیسه شنا ( Swim Bladder Disease )

 

سخن نخست:

در مورد سبب شناسی این بیماری عوامل مختلفی بیان می شد از جمله به خاطر عدم تعادل و ناهماهنگی در شنا و حرکت و ضایعات کیسه شنا عامل آن را تغذیه ای می دانستند بعد ها عامل باکتریایی را مسبب بیماری می پنداشتند و بالاخره در سال ۱۹۷۳ عامل عفونت ویروسی آن ثابت شد.
انتقال ویروس این بیماری از راه تخم و اسپرم ثابت نشده است ولی ماهیان بیمار همواره به عنوان ناقلین ویروس شناخته می شوند.
بسیاری تجویز آنتی بیوتیک را موثر دانسته است از جمله کلرامفنیکل چه از را تزریق صفاقی و یا خوراکی( در سه روز متوالی ).
در شوروی سابق تجویز متیلن آبی رایج بوده است.

 

علت ها:

بیماری کیسه شنا اغلب به خاطر غذای زیاد و یا فقدان در رژیم غذایی بروز میکند.
این بیماری یک بیماری واگیردار نیست و لازم نیست ماهی بیمار را از بقیه ماهی ها جدا کنیم. افرادی معتقد هستند که یکی از عوامل بروز این بیماری یبوست ماهی می باشد.
پیشگیری

پیشگیری از بروز این بیماری بسیار ساده است. رژیم درست غذایی، دادن غذای مقوی در نوبت های زیاد ولی به مقدار کم و زیاد استفاده نکردن غذا های منجمد در رژیم غذایی.
شما میتوانید مقدار غذایی که میخواهید در یه روز به ماهی بدهید تا به چند نوبت جدا تقسیم کنید، به این صورت که ۳ بار غذا دادن در روز بهتر از یک بار غذا دادن در حجم بالا در یک روز است.
در یکی از سایت ها مثال جالبی زده: مقدار غذایی که در یک وعده به ماهی میدهید نباید بزرگ تر از چشم ماهی باشد !!
مورد دیگر که باعث پیشگیری بروز این بیماری می شود یک نواخت دادن غذا و تنوع در نوع غذا هست. اگر شما هفته ای ۱۴ مرتبه به ماهی خود غذا میدهید، باید این عدد ثابت باشد و به هفته ای ۷ مرتبه یا ۳۰ مرتبه تغییر نکند. شما نباید همیشه از یک غذای خاص برای ماهی استفاده کنید، تنوع در رژیم غذایی باعث قوی شدن ماهی شده و ماهی شما به سختی بیمار می شود.

تشخیص
ماهی بیمار شما در روز ابتدای این بیماری به خوبی شنا میکند و هیچ مشکل ظاهری ندارد، روز بعد ماهی شما در زمان شنا کردن به یک طرف خاصی در شنا گرایش پیدا میکند و کمی رنگ ماهی کدر میشود و یک مقدار بسیار کم زیر شکم ماهی باد میکند. توجه داشته باشید که کیسه شنا روی ستون فقرات ماهی ما بین دم و شکم واقع شده است. اگر این مثانه ( کیسه شنا ) ورم کند یا بزرگ شود و یا حتی سفت شود، دیگر ماهی قادر به شنا کردن درست نمی باشد و همین امر باعث بد شنا کردن ماهی می شود.
ماهی بیمار متمایل به یک سمت شده( عمودی )و به کف آب میرود و شنا کردن و بالا آمدن به سطح آب برای ماهی سخت می شود. این مسئله ادامه دارد تا اینکه دیگر ماهی قادر به شنا کردن نمی باشد.
چه باید کرد!

زمانی که ماهی شما دچار این بیماری شد، اولین اقدامی که باید انجام دهید داشتن یه رژیم غذایی سرشار از مواد مقوی ولی با حجم کم برای ماهی بیمار است، اگر شما بتوانید این رژیم را ادامه بدهید، کیسه شنا به سرعت خودش را ترمیم میکند و ماهی شما به حالت اول بر میگردد و خوب می شود. زمانی که ماهی دچار این بیماری میشود به احتمال زیاد یبوست هم دارد به نظر این حقیر شما میتوانید ماهی را از آب گرفته به قسمت مقعد ماهی یک مقدار روغن کرچک بزنید و ماهی را در آب ول کنید، من این کار را با ماهی مایکرو انجام دادم و نتیجه داد. اقدام بعدی شما استفاده از نخود پخته شده است. شما میتوانید یک عدد نخود را پخته و پوست آن را بگیرید، یه تیکه کوچک از آن کنده و آن را له کنید و به ماهی بیمار خود بدهید( زیاد روی در دادن نخود نکنید ).

 

روش های اضافه

همیشه آب سالم داشته باشید و سیفون کردن را فراموش نکنید.
در دادن غذا نه خسیس بازی در بیارید و زیادی دست و دل بازی کنید.
بهترین دما برای ماهی ۲۸ درجه سانتیگراد هست و ماهی در این دما احساس آرامش میکند و مکانیزم بدن ماهی منظم می باشد.
يادتون باشه از نمک بدون ید غافل نشید.

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *