دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

,
دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

دکوراسیون مناسب برای سالمندان

دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان یقینا زمانی که فرد به سن ۷۰-۸۰ سالگی می رسد دستخوش تغییراتی می شود که متفاوت است. نامگذاری روزی به نام سالمند آن هم در سطح جهان نشانگر میزان ارزش و اهمیت این گنجینه‌های باتجربه انسانی است؛ لذا فراهم كردن تسهیلات موردنیاز آنها در تمام جوانب اقتصادی، اجتماعی و درمانی از جمله ضروریترین اقدامات محسوب میشود. علاوه بر اینها یك سالمند در فضای زندگیاش نیز نیازمند امكانات و تجهیزات متعددی است كه در ایجاد آسایش جسمی و آرامش روحی او نقش بسزایی دارند. پرداختن به دكوراسیون فضای زندگی سالمندان نیز بخش مهمی از این مبحث را تشكیل میدهد. بعلاوه مهیا ساختن خانه برای سالمند و انجام تغییرات کوچکی در خانه در این راستا می تواند از بروز اتفاقات جبران ناپذیر و دلخراش بکاهد و زندگی را برای سالمندان آسان تر کند.

سالمندان در خانه  مناسب خود:

 

از آنجایی که سالمندان تمایل دارند در خانه شخصی خود زندگی کنند تا اینکه به خانه سالمندان یا خانه فرزندان خود بروند، از این رو بهتر است که با کمک نکات مهم زیر  خانه آنها را به فضایی ایمن تبدیل کنید و از بروز حوادث بزرگ برای آنها پیشگیری کنید.

این تغییرات در عین حال که بسیار ساده هستند و تنها لازم است که اندکی وقت بگذارید در عوض می تواند خیالتان را از بابت سلامت سالمند در زمان هایی که در خانه تنها هستندتا حد زیادی آسوده کند. همچنین فراموش نکنید که در نظر گرفتن خانه ای در طبقات اول و بدون پله یا کم پله برای سالمندان الویت دارد دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان .

 

 

اتاق خواب مستر برای سالمندان:

 

اگر قرار است در خانه تان از افراد سالمند پذیرایی کنید، بهتر است اتاق خواب مستر خانه را به آن ها اختصاص دهید، چون در این اتاق ها سرویس بهداشتی اختصاصی وجود دارد برای سالمندان بهتر است، اگر خانه تان اتاق خواب مستر ندارد، می توانید اتاق خوابی که کمترین فاصله را با سرویس بهداشتی دارد را به آن ها بدهید

 

اتاق خواب سالمندان را مطابق سلیقه شان دکور کنید

 

سعی کنید تا برای چیدمان، انتخاب مبلمان و لوازم اتاق سالمندان از خود آن ها هم کمک بگیرید، بدون اجازه آن ها جای هیچ چیز را تغییر ندهید و آن ها را هم در تصمیم گیری ها دخیل کنید. ممکن است وسیله ای که از نظر شما قدیمی و کهنه است برای آن ها پر از خاطره های خوب باشد پس حتما مشورت کردن با آن ها را در اولویت قرار دهید.

اگر عزیزان سالخورده شما برای راه رفتن از واکر یا عصا استفاده می کنند خلوت بودن دکوراسیون داخلی خانه تان اهمیت ویژه ای پیدا می کند. در این وضع خانه شما باید طوری چیدمان شود که مسیر های ارتباطی دارای کمترین مبلمان ها باشند و فواصل مبلمان ها هم باید بیشتر از حد معمول باشد تا فضای راحتی را برای حرکت آن ها به وجود بیاورد.

 

  • ایمن سازی سرویس بهداشتی درطراحی دکوراسیون داخلی:

 

افزایش ایمنی سرویس بهداشتی و در دسترس قرار دادن تجهیزات موجود از جمله موارد بسیار مهم است، زیرا سرویس بهداشتی فضایی است که سالمند بارها در روز از آن استفاده می کند و باید نه تنها فضایی راحت و زیبا بلکه کاملا ایمن نیز باشد. زیرا تصادفات و خطرهای زیادی در سرویس بهداشتی سالمند را تهدید می کند.

 

ارتفاع دوش حمام باید به راحتی و به صورت دستی قابل تنظیم باشد. همچنین توصیه می کنیم برای جلوگیری از سر خوردن سالمند حتما بر زمین فضای داخل و خارج فضای حمام پدهای پلاستیکی مخصوص و ضد سرخوردگی بیاندازید.

 

شیر آب سرد و گرم باید با کمک رنگ و یا نشانه های واضحی مشخص شده باشند برای مثال شیر آب سرد با رنگ آبی و شیر آب گرم با رنگ قرمز. همچنین توصیه می کنیم شیرهای آب را به سنسور حرارتی مجهز کنید تا از یک حد تعیین شده بالاتر نرود، زیرا ممکن است سالمند حساسیت درک دمای خود را از دست داده باشد و بر اثر آب داغ دچار سوختگی شود.

 

نصب توالت فرنگی بالاتر از اتفاع استانداردش برای سالمندانی که از قسمت پا مشکل دارند مفید است. همچنین نصب جای دست در دو طرف توالت فرنگی توصیه می شود که بسیار مفید است.

 

دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

  • نورپردازی مناسب برای دکوراسیون سالمندان :

 

افراد مسن به نور بیشتری نیاز دارند. آنها همچنین نیاز دارند تا نور به طور مساوی در فضا توزیع شود، زیرا چشم های سالمندان به زمان بیشتری نیاز دارند تا خود را با تغییرات نور فضا تطبیق دهند. نورپردازی باید به صورت غیر مستقیم باشد تا سبب بروز خیرگی در چشم سالمند نشود.

ایجاد نورپردازی مناسب در خانه می تواند حوادث را کاهش دهد. راه پله ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و اتاق نشیمن از جمله مناطقی هستند که باید به از یک نورپردازی کامل و کافی برخوردار باشند. همچنین چراغ قوه هایی را باید در قسمت های مختلف خانه در دسترس قرار دهید و از پر بودن باطری آنها مطمئن باشید و خانه خود را به برق اضطراری در صورت قطع برق مجهز کنید. همچنین نصب کلیدهای برق در نزدیک در و همچنین نزدیک تخت خواب سالمند طوری که به راحتی به آن دسترسی پیدا کند، ضروری است.

 

 

  • نیازهای موجود در آشپزخانه

 

آشپزخانه یکی دیگر از فضاهایی است که استرس های فیزیکی برای سالمندان را زیاد می کند. ایمنی بخش های خاصی از آشپزخانه برای اطمینان از ایمنی آن لازم است اصلاح شود. برای مثال دستگیره کشوها و کابینت ها باید با انواعی که به شکل d هستند جایگزین شوند، زیرا استفاده از این نوع دستگیره ها به ویژه برای افرادی که از آرتروز رنج می برند راحت تر است. طبقات کابینت ها نیز باید به صورت کشویی باشد تا راحت به بیرون کشیده شود و دسترسی به عناصر موجود در آن راحت باشد. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

 

هنگام انتخاب لوازم خانگی مانند یخچال و فریزر دقت کنید از نوعی باشد که زمانی که درش باز می شود تمام مواد غذایی در طبقات موجود در سطح دید به راحتی دیده شود و قابل دسترس باشد. همچنین وسایلی از قبیل ماشین ظرف شویی را از انواع رومیزی انتخاب کنید تا سالمند مجبور به خم شدن نباشد.

 

آشپزخانه باید طوری باشد که کار در آن ساده و بی دردسر باشد و سالمند قدرت مانور زیادی در آن داشته باشد و مواردی از قبیل ارتفاع کانتر برایش ایجاد سختی نکند.

 

دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

کفپوش هایی مناسب برای سالمندان در دکوراسیون داخلی

 

استفاده از کفپوش های سخت مانند سنگ یا لمینیت را به کلی فراموش کنید، چرا که اگر خدایی نکرده عزیز کرده هایتان به دلیل مشکلات حرکتی روی آن ها زمین بخورند، مشکلات و صدمات جدی می بینند. بهتر است برای کل فضاهای داخلی خانه تان کفپوش هایی مانند موکت ها را در نظر بگیرید تا از ایمنی آن ها مطمئن باشید. می توانید مطلب موکت و تاثیر شگفت انگیز آن در دکوراسیون داخلی را بخوانید تا بیشتر با کاربرد موکت ها آشنا شوید.

 

مبلمان های مناسب برای سالمندان در دکوراسیون داخلی خانه

 

بهترین مبلمان هایی که می توانید برای دکوراسیون داخلی خانه تان استفاده کنید، مبلمان هایی هستند که گوشه های گرد دارند، مبلمان های با گوشه های قائمه و تیز می توانند تن نحیف و ظریف سالمندان را آزرده کند. پس حتما این ترفندهای دکوراسیونی را مد نظرتان قرار دهید. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان .

 

مبل های راحتی دسته دار، انتخابی مناسب برای دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

 

نکته ی دیگری که باید در هنگام انتخاب مبلمان های مناسب برای سالمندان در نظر بگیرید دسته دار بودن آن ها است. این دسته ها به آن ها کمک می کند تا نشست و برخاست راحت تری داشته باشند.

دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

سعی کنید در دکوراسیون داخلی خانه تان یک صندلی راحتی و البته اختصاصی برای عزیزان سالخورده تان در نظر بگیرید تا بتوانند با خیال راحت پای خود را روی ان ها دراز کنند و به استراحت بپردازند، این صندلی ها بهترین مکان برای خواب نیم روزی آن ها به حساب می اید، بسیاری از سالمندان مکانی غیر از تخت خواب را برای استراحت نیم روزی در نظر می گیرند. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

 

خانه های هوشمند، مناسب برای سالمندان

خانه هوشمند می تواند خیال شما را راحت تر کند و به شما کمک کند تا بهتر از عزیزان سالخورده تان مراقبت کنید. ساده ترین نمونه هوشمند سازی فضاهای داخلی خانه می تواند نصب زنگ هشدار در اتاق خواب سالمندان باشد. این کار باعث می شود تا آن ها در سریع ترین زمان ممکن شما را از حال روز خود باخبر کنند

 

تهویه اتاق خواب سالمندان

تهویه اتاق خواب سالمندان یکی از مهم ترین نکته هایی است که باید به آن توجه خاصی کنید. وجود یک پنجره که به راحتی باز و بسته شود و یا حتی در مواردی استفاده از دستگاه های هواساز یا تصفیه هوا به شدت توصیه ی شود.

 

 

پرده هایی مناسب برای اتاق خواب سالمندان

بهتر است پرده هایی که برای اتاق خواب سالمندان در نظر گرفته می شود، از دو لایه ضخیم و نازک تهیه شوند، این کار به آن ها این امکان را می دهد تا نور اتاق را مناسب با حال و هوای خودشان تنظیم کنند.

 

 

حمام  در دکوراسیون مناسب برای سالمندان چه ویژگی هایی باید داشته باشد:

عموم ما وقتی به مقوله ی طراحی فکر می کنیم، فقط افراد سالم و جوان را در نظر می گیریم. شاید در فضایی که طراحی می کنیم افراد کم بینا، معلول، از کار افتاده یا پیر و سالمند تردد کنند. طراحان باید در طراحی های خود این قشر را نیز در نظر بگیرند. یکی از مهم ترین قسمت هایی که باید در طراحی آن برای این افراد دقت زیادی شود، حمام و سرویس بهداشتی است. در این بخش ها باید فضای اضافی برای پرستار، ویلچر یا واکر لحاظ شود. چیدانه در این مطلب چند نکته برای طراحی حمام و سرویس بهداشتی مناسب معلولین و سالمندان را به شما پیشنهاد می دهد. با ما همراه باشید…

یکی از وسایل بسیار سودمند و پر کاربرد برای معلولین و سالمندان در سرویس های بهداشتی نرده یا میله ی حائل است. به محل قرار گرفتن این میله ها در این تصویر دقت کنید که دقیقا در مکان های مورد نیاز نصب شده اند.
اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، بهتر است فضای دوش را با درب یا پرده از بقیه ی فضاها جدا نکنید. با این کار یک کفیکپارچه در حمام خود ایجاد می کنید که هم برای حرکت مزاحمت ایجاد نمی کند و هم فضای باز بیشتری برای پرستار فراهم می کند.

نکته: در هنگام طراحی حمام های یکپارچه، از توالت های آویزان به دیوار استفاده کنید. این توالت ها ساخت چنین حمامی را آسان تر می کنند، زیرا دیگر لازم نیست لوله ی تخلیه ی فاضلاب آنها از سیستم ضد آب کف سازی عبور کند.

در صورتی که می خواهید فضای دوش را تفکیک کنید علاوه بر بزرگ در نظر گرفتن آن، از درب های بزرگ استفاده کنید که ورود و خروج به این فضا راحت باشد. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

استفاده از کاشی های بزرگ در کف حمام سطحی صاف و مسطح برای حرکت کرسی ها و وسایل کمکی متحرک ایجاد می کند در هنگام ساخت حمام سعی کنید از شیب یک طرفه در کف حمام استفاده کنید تا وقتی بر روی کرسی یا صندلی می نشینید تکان نخورد. معمولا حمام هایی با یک چاه تخلیه دارای چندین شیب هستند که باعث می شود صندلی های چهارپایه بر کف آنها لق بخورد.

نکته: به نورپردازی حمام در شب توجه کنید تا امنیت لازم را تأمین کند. هم چنین راهرو بین سرویس بهداشتی و اتاق خوابرا برای عبور و مرور شبانه کاملا روشن کنید. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

 

وارد شدن به وان ها برای همه ی افراد کار آسانی نیست و بهتر است این فاصله با یک پله متعادل شود و از میله ی حائل نیز استفاده شود. شما می توانید میله های حائل را با چراغ های LED ترکیب کنید و حرکت را راحت تر سازید.

ممکن است در هنگام نشستن یا برخاستن از روی توالت یا ورود و خروج به وان شخص معلول یا سالمند لیز بخورد. اگر منزل این فرد به سیستم هشدار مجهز است، حتما یک دکمه ی اخطار در حمام تعبیه شود و در صورت نزدیک نبودن کلید آن، یک دستگاه بی سیم به گردن فرد آویخته شود. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

نکته: معمولا شخصی که می افتد نمی تواند بلند شود، پس بهتر است این دکمه ی اخطار در ارتفاعی نصب شود که در دسترس شخص زمین خورده باشد. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان .

اگر لازم است که فضای دوش شما از کف حمام ارتفاع بگیرد، سعی کنید تا جایی که می شود این ارتفاع کوتاه باشد تا برای افرادی که در حرکت یا بینایی مشکل دارند، مزاحمت زیادی ایجاد نکند.

برای درب های شیشه ای اتاق دوش حتما میله های حائل تعبیه کنید. ضمنا قرار دادن این میله ها در کنار ورودی اتاق دوش و زیر جایگاه وسایل حمام به فرد کمک می کند که در هنگام ورود و خروج و برداشتن شامپو و صابون بتواند خود را محکم نگه دارد. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان .

 

 

همه ما دوست داریم برای افراد سالمندی که در کنارمان زندگی می‌کنند شرایط بهتر و راحت‌تری فراهم کنیم و حدالامکان از آنها مراقبت و مواظبت کنیم. اما اصول این مراقبت و نگهداری چیست؟ در چه شرایط محیطی شما می‌توانید به سلامت سالمندان کمک کنید. شاید ما به قصد دلسوزی و برای مراقبت از سالمندان گاهی روش‌هایی را به کار بگیریم که نادانسته به ضعف بدن آنها منجر شود. در این مطلب قصد داریم هر بار یه یکی از عوامل محیطی که می‌تواند به سلامت سالمندان کمک کند، بپردازیم.  دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان

 

  1. در دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان اتاق سالمندان تمامی ‌هنر و ابتکارتان را بکار ببندید تا اشتیاق و حس زندگی را در سالمندان چندین برابر نمایید. بررسی کنید و بفهمید به چه حرفه یا هنری علاقه دارند اگر آن حرفه یا هنر خطرات زیان‌باری برای‌شان به همراه ندارد کمک‌شان کنید تا ساعاتی از روز را به آن کار مشغول شوند. باور کنید به دلیل تجربه‌هایی که از زندگی در ذهن و قلب‌شان نقش بسته می‌توانند خلاقیت بالایی از خود ارائه دهند. گیاهان از جمله مواردی هستند که با کمترین هزینه می‌توانید یک مسئولیت سبک و دلنشین برای‌شان فراهم آورید. با ایجاد این حس که توانایی مراقبت و محافظت چیزی را بر عهده دارند که روز به روز شاهد رشد و شکوفایی آن هستند اشتیاق جدید دیگری در وجودشان سرشار می‌گردد. با باکس‌ها و گلدان‌های کوچک پلاستیکی یک مزرعه سبزیجات متحرک دست و پا کنید بدین صورت سالمندان و تمامی‌ خانواده می‌توانند از ثمره باغ مینیاتوری بهره ببرند؛ مانند فلفل سبز، پونه، شاهی و… دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا روش صحیح پرورش گیاهان را به خوبی بیاموزند تا محصولات‌شان به نحو احسن به بار بنشیند.

 

  1. تمامی‌ شیرآلات به کار رفته در منزل‌تان باید آسان‌بازشو باشند به این منظور یا اهرمی ‌انتخاب گردند و یا از شیرآلاتی که دارای چشم الکترونیکی هستند و به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند استفاده گردد.

 

  1. بهترین کف‌پوش‌ها برای اتاق خواب، موکت و فرش می‌باشند زیرا پارکت‌ها بخصوص از نوع مصنوعی‌شان همینطور, سرامیک و کاشی به دلیل سطح خاص‌شان به نوعی لغزندگی را هنگام راه رفتن افزایش می‌دهند, سرویس‌های بهداشتی یکی دیگر از خطرهای احتمالی سرخوردگی و افتادن فرد سالمند برزمین است. البته به دلیل محیط خاص سرویس‌های بهداشتی نباید به‌غیر از کاشی و سرامیک از پوشش دیگری برای دیوار و کف بهره برد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم کاشی یا سرامیکی را انتخاب کنید که طرح‌دار و کمی‌ برجسته باشد تا خطر لیزخوردگی را از میان بردارد. سعی نکنید با دمپایی ابری مخصوص حمام این مشکل را حل کنید چراکه همین دمپایی‌های به اصطلاح مخصوص حمام، خود عامل بزرگی برای لیز خوردگی‌های متعدد است. دمپایی‌هایی عاج‌دار پلاستیکی هم مناسبند ولی بهتر است به فکر تعویض کاشی و سرامیک با سطح برجسته و طرح‌دار باشید.

 

  1. اکثر سالمندان شب به خوبی نمی‌خوابند و صبح‌ها زودتر از همه بیدار می‌شوند. همین کمبود خواب را در ساعات قبل و یا بعدازظهر با چرتی کوتاه تا حدودی جبران می‌کنند. یک صندلی راک که باید کاملا استاندارد و مناسب ساخته شده باشد می‌تواند حکم ننوی دوست داشتنی نه‌تنها برای سالمندان بلکه برای خود شما هم محسوب ‌شود. در دکوراسیون اتاق سالمندان به آن توجه کنید.

 

  1. به دلایلی سالمندان در محیط‌های کاملاً تاریکدچار ترس، استرس و اضطراب می‌شوند. بهتر است در دکوراسیون اتاق سالمندان نورپردازی اتاق خواب در هنگام خواب شبانه، ملایم طراحی شود همانند چراغ خواب‌هایی که با سوئیچ‎های گردان، نورشان کم و زیاد می‌شود تا ترشح هورمون ملاتونین در بدن‌شان متوقف نگردد. دکوراسیون داخلی مناسب برای سالمندان .
  2. شاید گذاردن وسایل برقی بزرگ همچون یخچال در اتاق خواب، طراحی خوبی به نظر نیاید اما یک یخچال چند فوتی کوچک برای نگهداری میوه و نوشیدنی‌ها برای فرد سالمند مناسب است. البته می‌توانید نیاز او را در نیمه‌های شب برای خوردن یک لیوان آب خنک با کوزه سفالی برآورده سازید اما یخچال کوچک ایده خوبی برای استقلال بیشتر فرد سالمند در اتاقش می‌باشد.

 

  1. دکوراسیون اتاق سالمندان باز هم باید خلوت و کم اثاثیه باشد خصوصا حذف لوازمی‌که خطرساز و شکستنی هستند همانند تزیینی‌ها و گلدان‌ها تا راه عبور و مرور سالمندان کاملا ایمن و به دور از هر خطری باز باشد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *