دکوراسیون داخلی منزل

آرشیتکت های حرفه ای چگونه دکوراسیون داخلی منزل را طراحی می کنند؟

معمولا دکوراسیون داخلی منزل یکی از پر اهمیت ترین شاخه های حرفه ایی در رشته ی معماری و مقوله ی طراحی و دکوراسیون می باشد، زیرا خانه محل آرامش، استراحت، بخش مهمی از فعالیتهای فردی و خانوادگی و بسیاری فعالیتهای مهم دیگر می باشد.

طراحی داخلی

با نگاهی ساده و سریع در فرهنگهای مختلف بین المللی و مرزهای جغرافیایی به راحتی متوجه این موضوع می شویم، همچنین در طی زمانهای مختلف تغییرات سلیقه ای و رفتاری در طراحی و دکوراسیون داخلی منازل که منجر به پیدید آمدن سبکهای متفاوت محلی و بین المللی در سراسر دنیا شده است که چه از جانب معماران زبده، طرحان و دکوراتورها چه از نظر مردم و کاربران ما را متوجه اهمیت همیشگی و دیرینه این موضوع می کند.

همانگونه که لوکوربوزیه معمار بزرگ و آفریننده ی معماری مدرن خانه را ماشینی برای زندگی می دانست و یا رابرت ونچوری از پیشوایان معماری پست مدرن خانه را به شکل و نظر ابتدایی یک کودک  می دید و فرهنگ بومی و سلیقه شخصی فرد را بسیار مهمتر از هر چیزی در معماری و همچنین طراحی و دکوراسیون منزل آدمی می دانست.

از این رو اکثر طراحان معمار داخلی بیشترین توان سواد و سلیقه ی خود را به دکوراسیون داخلی منازل معطوف می کنند زیرا اهمیت این موضوع در این رشته و زمینه ی کاری پر واضح و مشخص است.

دکوراسیون داخلی منزل

امروزه برای کاربران دغدغه های زیادی در دکوراسیون داخلی منزل پدید می آید که علل و عوامل زیادی از جمله کوچکی آپاتمان مورد استفاده، در نتیجه نور ناکافی موجود در فضا, در بسیاری مواقع وجود فضاهای ناکارآمد و بسیاری عوامل دیگر وجود دارد.

دکوراسیون

 

در کنار همه ی این مشکلات و دغدقه های موجود وقتی افراد تصمیم به ایجاد یا تغییر در دکوراسیون داخلی منزل خود میگیرند پس از ورود به بازار مواد و مصالح و مبلمان و دکوراسیون با گوناگونی کیفیت ها, قیمت ها و کارایی ها مواجه شده و در نتیجه دچار سر درگمی شده و نمی دانند دقیقا چه چیزی و در کجا و چگونه به دردشان می خورد.

دکوراسیون داخلی مسکن

در اینجا نظرات طراحان داخلی برای به دست آمدن نتیجه ای دلخواه و رسیدن و به فضایی دلچسب و دوست داشتنی مطابق با سلیقه ی کارفرما بسیار کارآمد و نتیجه بخش است. طراحان داخلی با آگاهی و تسلط در بازار مصالح پس از بررسی محیط و آگاهی از سلایق و خواسته های کارفرما یا کارفرمایان شروع به برنامه ریزی و طراحی می کند.

دکوراسیون داخلی خانه

به طور کلی طراح در چند مرحله طراحی و برنامه ریزی را انجام می دهد و در آخر به نتیجه گیری نهایی می رسد.

تقریبا اولین مرحله از طراحی پس از پرسش و دانستن نظر و روحیه ی کارفرما به انضمام بررسی محیط از جنبه های مختلف و نیازهای اساسی آن چون نور، رنگ، آب و هوا و غیره؛ انتخاب استایل یا همان سبک است.  سبکهای پر کاربرد امروزی که نامهای آنها ممکن است برای همه آشنا باشد، سبکهایی نظیر کلاسیک، مدرن، پست مدرن، مینیمال، انواع سبکهای سنتی همچون ایرانی، هندی، چینی و در اکثر مواقع تلفیق این انواع سبک البته به شیوه درست و فکر شده با یکدیگر است.

عوامل تاثیر گذار در طراحی ها و نتیجه گیری های طراح معمار همان طور که گفته شد عواملی چون رنگ، نور موجود طبیعی، نور مورد نیاز برای تکمیل نور ضروری و در شب، نور زینتی، بافت مصالح و عناصر و هماهنگی همهی این موارد با یگدیگر هستند که نیازمند تسلط طراح در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل می باشد.  بسیار حائذ اهمیت است که بدانیم یک طراحی خوب فقط برای زیبایی بخشیدن به فضا نیست، بلکه یک طراحی خوب نخست تمامی جوانب آسایش کاربران را در نظر میگیرد.

دکوراسیون خانه

برای مثال به برخی از مهمترین آنها با ذکر کمی توضیح و نمونه می شوند اشاره می شود؛

– آسایش بصری: پرهیز از بیهودگی و شلوغی و ایجاد نظم فضایی.

– آسایش حرکتی: توجه به سهولت حرکت و رفت و آمد.

– آسایش حرارتی برودتی: به طبع از اولین پیش نیازهای بشر در استفاده از هر فضا به ویژه محل زندگی.

– آسایش صوتی: بیشترین فضاهای یک خانه نیازمند تدابیری برای ایجاد سکوت و آرامش هستند.

_ آسایش نور: دقت در استفاده درست و به جا از نور طبیعی و مصنوعی متناسب با کارکرد آن فضا.

_ آسایش حسی: تلفیقی جامع از تمامی موارد اشاره شده به علاوه دقت در به کار گیری رنگ و بافت در هر فضا و متناسب با کارکرد آن.

همان طور که می دانیم یک منزل مسکونی از ریز فضاهایی تشکیل شده مانند:

1) سالن غذا خوری، پذیرایی، که طراحان و معماران آن را بخش نیمه عمومی در طراحی می گویند.  2) نشیمن یا محل جمع شدن خانوادگی که امروزه عموما با اتاق تلویزیون تجمیع شده است که طراحان آن را جزء نیمه خصوصی و البته بسیار مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل می دانند.

3) آشپزخانه که به تعبیری قلب یک خانه محسوب می شود و نکات و ظرافتهای بسیاری در طراحی می طلبد و سرویسهای بهداشتی که بخشهای خدماتی نامیده می شوند.

4) اتاقهای خواب که فضای خصوصی هستند.  تمام اینها گفته شد تا درصد کوچکی از وظایف و خط فکری و برنامه ریزی های یک طراحی خوب و درست برای دکوراسیون داخلی منزل مسکونی دلچسب گفته شود.

و در آخر طراح داخلی برای تمامی ریز فضاهای ذکر شده پنج پلان شامل :

1) پلان کف

2) پلان سقف

3) پلان دیواره ها

4)پلان نورپردازی

5) پلان مبلمان را طراحی و به بررسی هماهنگی و هارمونی آنها با یکدیگر می پردازد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *