ساختمان های هوشمند

ساختمان های هوشمند

ساختمان های هوشمند

در دوران حاضر یکی از مهمترین نکاتی که در ساختمانها اعم از اداری، تجاری، بیمارستانها، مسکونی، هتلها در نظر گرفته می‌شود، مسئله بهینه سازی مصرف انرژی است.ساختمان های هوشمند خود گونه‌ای از تکنولوژی بوده که در جهت مهیا ساختن محیطی مطابق با شرایط انسان و به کارگیری انرژی‌های بی‌پایان و صرفه‌جویی در مصرف سوخت به منصه ظهور رسیده‌اند.

ساختمان های هوشمند

مسأله بحران انرژی و خطرات زیست محیطی از مباحث عمده مرتبط با معماری بوده که در این زمینه استفاده از ساختمان های هوشمند و شیوه‌های بهره‌مند از انرژی‌های نو و ممانعت از هدر رفتن آن مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بر این اساس؛ سیستم‌های هوشمند تلفیقی از اجزا و مصالح هوشمند با عملکرد چند منظوره بوده است. این سیستم‌ها محیط زیستی کارآمد و راحت برای ساکنانش فراهم آورده، به طور یکپارچه عمل کرده و وسایل مختلف را در ارتباط و اثر متقابل با یکدیگر قرار داده است.

زیبایی، ایمنی و آسایش، دست‌یابی به امنیت بالای ساختمان،  ایجاد انعطاف در اجزا و شیوه ساخت و ساز فضا یا امکان تغییر در ساختمان‌هایی که مورد نوسازی قرار می‌گیرند و کنترل هزینه‌های ساختمان در حین ساخت و طول عمر آن که از نیازهای ساختمان‌های امروز می‌باشد.

بررسی موضوع توجیه اقتصادی ساختمان های هوشمند نیز، به دلیل هزینه‌های بسیار بالای اولیه آنها، بسیار ضروری بوده است.  براساس مطالعات انجام شده، ساختمان‌ های هوشمند ۴۰-۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهند داشت و با ارتباط‌های منطقی بین اجزای کلیدی ساختمان امکانات بیشماری در اختیار کاربران قرار داده‌اند.

از آنجا که بسیاری از ساختمان های هوشمند را ساختمان‌های اداری؛ تجاری و یا چند عملکردی تشکیل داده‌اند، بازگشت سرمایه و حتی سودآوری آن امری بدیهی به شمار آمده است.  با وجود هزینه‌های بسیار بالای ساخت این ساختمان‌ها، توجه به این جنبه چنان جدی گرفته شده که نه تنها موضوع ساختمان های هوشمند را به عالم تخیل نسپرده، بلکه آنها را به واسطه همین توجیه اقتصادی مورد استقبال قرار داده است.  از طرفی، در شرایط بحرانی از جمله آتش‌سوزی، آب‌گرفتگی و سرقت نیز، ساختمان هوشمند اخطارهایی اعلام کرده و سهم ‌بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا خواهد کرد.

از این رو شرکت ما با بهره‌گیری از تکنولوژی مدرن سیستم‌های الکتریکی منبطق با استانداردهای روز دنیا، در ساختمان های هوشمند بالاترین ضریب رفاه و ایمنی را با در نظر گرفتن کمترین هزینه را برای استفاده کنندگان، سرمایه گذاران و سازندگان صنعت ساختمان تضمین می نماید.

مزایای ساختمان هوشمند

بالا بردن سطح کیفیت رفاه، ایمنی و امنیت

صرفه جویی در وقت و هزینه های مالی در زمان ساخت و طول عمر ساختمان

قابلیت کنترل ساختمان خود از راه دور

صرفه جویی در مصرف انرژی

امکانات ساختمان هوشمند

  • روشنایی

تنظیم و کنترل مدت زمان روشن ماندن چراغ ها در هر فضایی از ساختمان.

تعریف سناریو کلی روشنایی ساختمان به صورت اتوماتیک یا دستی.

تغییر سناریو روشنایی براساس نور طبیعی فضای مورد استفاده از اتوماتیک به دستی یا بالعکس.

تنظیم سناریو روز و شب به صورت جداگانه برای جلوگیری از روشن ماندن چراغ‌ها در فضا‌هایی از ساختمان که در روز از نور طبیعی برخوردار می‌باشند.

تنظیم سناریو مختلف برای مثال سناریو «صرفه جویی در مصرف انرژی» در محیط‌هایی از ساختمان که شخصی در آن  حضور ندارد.

  • کنترل پرده‌ها

قابلیت کنترل انواع پرده‌های برقی، کرکره و سایبان از طریق دستگاهای مختلف کنترل که عبارتند از: صفحه نمایش لمسی، کلیدهای هوشمند، ریموت کنترل، ارتباط تلفنی و …

قابیلت کنترل و تنظیم زمان باز و بسته شدن پرده‌ها براساس تابش آفتاب در فصول مختلف، ساعات مختلف روز و حتی شرایط جوی متفاوت

  • امنیت

مشاهده دوربین‌های مدار بسته از طریق نرم افزاری که روی گوشی تلفن همراه خود نصب کردید.

تعریف سناریو زمانی که ساختمان خود را ترک می‌کنید، داخل ساختمان و یا حتی هنگامی که در ساختمان تنها هستید.  با تنظیم علائم هشداری و آگاهی رسانی  مختلف از قبیل خاموش و روشن شدن چراغ‌های ساختمان یا به صدا درآمدن سامانه امنیتی، تماس با پلیس یا شماره‌ای که از پیش تعیین شده، در هنگام اتفاقی که رخ داده است.

کنترل و تنظیم سامانه امنیتی و کنترل تردد افراد به ساختمان از طریق گوشی تلفن همراه و یا اینکه فعال یا غیر فعال کردن این سامانه به راحتی برای شما امکان پذیر خواهد بود.

  • ایمنی

با تجهیز کردن ساختمان خود به حسگرهای تشخیص آتش و دود به هنگام آتش سوزی و نشتی گاز میتوانید با تعریف سناریو مختلف برای مثال آگاه کردن شما، قطع برق، یا قطع ورودی اصلی گاز به هنگام نشت گاز از به وجود آمدن خسارت‌های مالی و جانی در ساختمان خود جلوگیری کنید.

  • سیستم سرمایش و گرمایش

با استفاده از سیستم هوشمند گرمایش و سرمایش به جای ترموستات‌های سنتی قابلیت‌های زیر امکان‌پذیر می‌باشد:

تعیین دمای آسایش از طریق شخص برای فضاهایی که از آن استفاده می‌کند، و اگر دمای هوا به آن سطح تعیین شده برسد سیستم سرمایش یا گرمایش به طور خودکار قطع می‌شود و این امر در کاهش مصرف انرژی نقش بسزایی دارد. در حالی که ترموستات‌های سنتی همچین قابلیت ندارند.

کنترل و تنظیم هوشمند موتورخانه ساختمان در فصول مختلف سال.

  • کنترل و تنظیم سیستم هوشمند از را دور

از طریق  تلفن همراه خود کافی است با وارد کردن رمز ورود وارد سیستم شوید و به راحتی از امکانات سیستم هوشمند خود برای تغییرات و کنترل عملکرد ساختمان خود از راه دور برخوردار شوید.

  • تاچ پنل

قابلیت کنترل و تنظیم مرکزی تمامی فضاهای ساختمان از طریق تعریف فرمان‌های مختلف برای دستگاه.

  • مشاعات

با استفاده از تاچ پنل نصب شده میتوان تمامی فضاهای مشاع ساختمان کنترل کرد.

روشنایی فضاهای لابی، راه پله، محوطه در صورت حضور فرد و خاموش شدن آن به هنگام ترک فضا.

روشنایی نما تعریف سناریو برای روشن یا خاموش شدن چراغ‌های نما برای زیبایی بیشتر ساختمان.

آبیاری خودکار فضاهای سبز و بام سبز ساختمان با قابلیت تعریف بهترین زمان آبیاری برای گیاهان در فصول مختلف با توجه به شرایط جوی مناسب.

  • سناریو

برای تنظیم و تغییر گروهی از عملکردهای متفاوت در ساختمان به راحتی با تعریف یک سناریو امکان پذیر است.

برای مثال:

به هنگام ورود به ساختمان فضاهای مورد نیاز روشن شود یا بالکعس به هنگام خروج تنها با زدن یک دکمه تمام چراغ‌ها در ساختمان خاموش شوند.  یا حتی سیستم سرمایش یا گرمایش خاموش، سیستم امنیتی فعال، گاز قطع شود. یا حتی آبیاری گیاهان در منزل در هنگامی که در سفر هستید امکان آبیاری گیاهان خود با تعریف سناریو امکان‌پذیر کنید.

همین طور قبل از حضور در ساختمان میتوانید با گوشی همراه خود قهوه جوش یا حتی سیستم صوتی خود را با موسیقی دلخواه خود فعال کنید که کاملا محیطی آرام و دلنشین در کنار اعضای خانواده خود داشته باشید.

در ساختمان‌هایی که استخر و جکوزی وجود دارد میتوانند با به کارگیری تجهیزات و سناریو مورد نظر خود کنترل کیفیت و سلامت آب، دمای آب و محیط، نورپردازی فضای استخر و … به راحتی به طور خودکار قبل از استفاده تنظیم کنند.

  • طراحی و اجرا دستورهای جدید براساس ایده‌های مورد نظر کارفرما

نظرات مختص هر کارفرما با توجه به نامحدود بودن این سیستم در صورت نیاز با تهیه تجهیزات مورد نیاز کاملا قابل اجرا می‌باشد و کارشناسان ما با تهیه ابزارهای مورد نیاز شما کارفرمای عزیز را در رسیدن به خواسته‌های متفاوت خود، یاری و تضمین می‌کنند.

تهیه و تنظیم: شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *