سیستم فیلتراسیون آکواریوم گیاهی

,
فیلتراسیون آکواریوم گیاهی

سیستم فیلتراسیون آکواریوم گیاهی

برای رشد خوب گیاهان در آکواریوم شما، تمیز بودن آب بسیار مهم است. غبار و بقایای ته نشین شده بر روی سطح برگ ها، باعث بسته شدن منافذ گیاه می شود. به همین جهت سیستم فیلتراسیون آکواریوم گیاهی از مهمترین نکات در نگهداری آکواریوم شماست. سیستم های فیلتراسیون مختلفی از جمله فیلتر های داخلی، تاپ فیلترها، فیلترهای سطلی و سامپ و … وجود دارد. مهم این است که بدانید فیلتر دو وظیفه در داخل آکواریوم برعهده دارد که یکی تصفیه مکانیکی( شفاف کردن ظاهری آب آکواریوم )و دیگری تصفیه شیمیایی( حذف مواد مضر نیتروژن دار بوسیله باکتری های مفید )است. حال اینکه انجام این اعمال توسط چه نوع فیلتری صورت گیرد تفاوت زیادی ندارد. البته در آکواریوم های گیاهی توصیه می شود از فیلتر سطلی و یا فیلتر داخلی با قدرت مناسب استفاده شود. حجم گردش آب مناسب برای یک فیلتر بر اساس حجم تانک شما باید طوری باشد که سه یا چهار بار در ساعت کل آب آکواریوم را فیلتر کند.

علاوه بر اسفنجها که تصفیه مکانیکی و هم در تصفیه شیمیایی نقش دارند سایر مواد داخل فیلتر( مدیا )عمدتاً کارایی بیولوژیکی دارند و در رشد و تکثیر باکتری های مفید و تصفیه شیمیایی آب دخیل هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیایید :

شش قدم کلیدی در طراحی دکوراسیون             اصول چیدمان در دکوراسیون داخلی 

سرامیکهای طبیعی و مصنوعی و بایو بال ها مواد توپی شکل و استوانه ای شکل با مارک های مختلفی هستند که برای هر نوع آکواریومی( خصوصاً آکواریوم های گیاهی )فضایی برای تشکیل کلونی باکتری ها ایجاد میکنند. کربن یا ذغال اکتیو و مواد جذب کننده دیگر با جذب فسفات، نیترات و رنگ و بو از جمله مدیاهای مرسوم هستند. در آکواریوم های گیاهی، از کربن اکتیو جز در مواردی خاص، استفاده نمی شود ولی بهتر است که از سایر مواد جاذب نیترات، سیلیکات و فسفات و بافرهای تثبیت کننده اسیدیته آب، استفاده شود. بالا رفتن و به هم خوردن تعادل میان نیترات و فسفات( معمولاً باید نیترات کمتر از فسفات باشد )باعث رشد جلبک های ناخواسته خواهد شد که این مساله مطلوبی نیست.

ضمناً در صورت نداشتن جریان و چرخش ملایم و کافی در داخل تانک می بایست از موج سازها استفاده شود تا از رشد جلبک های پرزی شکل سیاه در نوک برگ ها و رو سنگ و چوب داخل آب جلوگیری شود.

یک سیستم فیلتراسیون مناسب برای آکواریوم های آب شیرین، میبایست امکان رشد و تکثیر باکتری های مفید و حفظ تامین شرایط اسیدی در داخل اسفنج و مدیای مختلف فیلتر فراهم کند تا آب از لایه های مختلف عبور کرده و از هر لحاظ آب با کیفیتی برای آبزیان و گیاهان محیا شود.

در آکواریوم های گیاهی سیستم فیلتراسیون با فیلتر سطلی بهتر است چونکه تمیز کردن آن دردسر کمتری دارد و فضای داخلی آکواریوم را اشغال نمیکند. علاوه بر آن تجهیزاتی مانند مکنده سطحی آب( surface skimmer )تنها قابل اتصال به لوله مکش فیلتر سطلی در داخل آکواریومند. مکنده سطحی آب باعث می‌شود تا لایه چربی روی سطح آب آکواریوم حذف شود. این لایه چربی مانع از عبور بخشی از نور شده و نیز مانع از تبادل گاز بین آب آکواریوم و محیط بیرون می‌گردد. شفافیت سطح آب اجازه دهد تا نور به خوبی به داخل آب نفوذ کند و ضمناً در طی ساعات خاموشی آکواریوم ماهی ها اکسیژن کم نیاورند چون که گیاهان در غیاب نور، اکسیژن آب را مصرف می کنند و گاز دی اکسید کربن پس می دهند یعنی اگر لایه چربی سطح آب آکواریوم مانع از تبادل گازی بین آب آکواریوم و محیط بیرون شود، ممکن است خفگی موجودات زنده داخل آب را در پی داشته باشد.

در شیوه سنتی و در آکواریوم های آب شیرین معمولی از سبدهای پلاستیکی به هم پیوسته ای به عنوان فیلتر زیر شنی استفاده میشود که این کار به هیچ عنوان اصولی نیست چون مواد زائد داخل آب آکواریوم( خرده‌های باقیمانده غذا و مدفوع ماهیها )را در زیر شن کف آکواریوم محبوس می‌کنند و این مساله منشاء بسیاری از آلودگی های آب و بیماری در داخل آکواریوم است و برای رفع این آلودگیها شما مجبور هستید که کل آب آکواریوم را تخلیه کنید و پس از تخلیه ماسه کف، به تمیز کردن آن بپردازید. این کار کاملاً غیر اصولی و غلط است و مربوط به نحوه نگهداری آکواریوم در یک قرن پیش است. پس با فیلتر کف( زیر شنی )خداحافظی کنید و حتی در آکواریوم های غیر گیاهی نیز از آن‌ها استفاده نکنید و برای تمیز کردن و حذف مواد زائد داخل آب آکواریوم( خرده‌های باقیمانده غذا و مدفوع ماهیها )از سیفون‌هایی با لوله بلند که به گراول کلینِر( ماسه تمیزکن )مشهورند، استفاده نمایید.

هنگامیکه مشغول کشیدن آب آکواریوم( سیفون کردن )با این سیفونها هستید، لوله بلند آنها را داخل ماسه کف آکواریوم فرو می‌برید تا ماسه ها در داخل لوله سیفون بچرخند و مواد زائد بین آنها از آکواریوم بیرون کشیده شود. لازم است که حداقل هر هفته یا ده روز یکبار حجمی برابر با یک- سوم یا یک- چهارم آب آکواریوم را به کمک این سیفون‌ها، تعویض( سیفون )کنید.

فیلتر اسمز معکوس( RO )

در سیستم فیلتراسیون آکواریوم گیاهی استفاده از فیلتر اسمز معکوس( RO )بسیار مرسوم است چونکه آب تصفیه شده از طریق این فیلتر کمترین سختی و رسوبات را دارد. آب شهری به خاطر رسوبات و سختی نسبتاً بالا مناسب استفاده در آکواریوم های گیاهی نیست و بهتر است بخش زیادی از آب داخل آکواریوم را با استفاده از فیلترهای اسمز معکوس که در منازل برای تهیه آب شرب به کار می‌روند، تأمین کنیم. برای تست کیفیت آب خروجی از این فیلترها می توان از قلم سنجش ذرات محلول( TDS سنج )، دستگاه یا محلول سنجش اسیدیته آب( pH متر )و سایر ابزار و محلولهای تست آب استفاده کرد. در نظر داشته باشید که آب خروجی از این فیلترها فاقد برخی عناصر و مواد موجود در آب شهری هستند که برای رشد گیاهان ضروری است، پس بهتر است که تمام آب مصرفی آکواریوم گیاهی از این راه تامین نشود و یا اینکه در کنار استفاده از این آب تصفیه شده از محلول های افزودنی مخصوص آبِ RO استفاده شود. افزودنیهای آب ro با برندهای مختلف در بازار موجود است.

جهت بالا بردن کیفیت آب در کنار استفاده از آب تصفیه شده توسط این فیلتر ها می توان از گزینه های دیگری به عنوان مکمل و تا حدودی به عنوان جایگزین استفاده نمود. محلولهای آماده سازی آب مانند بیوتوپل شرکت جی بی ال یا اکوا سیف شرکت تترا و سایر برندها استفاده نمایید. این محصولات باعث حذف فلزات سنگین و کاهش سختی نسبی آب خواهند شد و چون دارای ویتامینB هستند، استرس ماهی ها را کم و مقاومت آنها در برابر بیماری ها را بالا می‌برند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *