دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپرخانه

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه تان همین حالا دست به کار شوید:

درقدیم  فضایی در خانه ها قرار داشت  به  نام  مطبخ ، که از فضای زندگی شخصی جدا بود و در فضای عمومی  قرار داشت که چند خانواده در یک خانه در آن محل آشپزی می کردند. آشپزخانه در گوشه ای از خانه های چهارگوش قرار داشت، فضایی سیاهرنگ که به علت استفاده از زغال و هیزم برای تامین گرمای  مورد نیاز پختن و دود حاصل از آن ایجاد می شد یکی از عللی که فضای مطبخ جدای از اتاق ها قرار داشت  همین دود حاصل از پخت و پز بود  و علت دیگر نیز محصور بودن فضای فعالیت بانوان. اما حالا یکی از کلیدی ترین فضاها در خانه که نقش اساسی در آسایش روانی افراد منزل دارد و دکوراسیون مناسب آن کیفیت کلی فضا را ارتقا می دهد آشپزخانه می باشد.  به جرات میتوان گفت که تمام آشپزخانه ها مشرف به پذیرایی است بدون هیچ پوشش جداکننده ای ، از علل نزدیکی آشپزخانه میتوان به کمبود فضا و حذف دود سیاهرنگ هیزم و زغال و تغییر رفتار زندگی اشاره کرد.

۱

 

از گذشته و شکل کلی که عبور کنیم به استاندارد های امروزی می رسیم. تصمیم گیری برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه که یکی از مهمترین فضاهای داخلی هر خانه است امر بسیار حساسی است. قبل از سفارش و خرید کابینت آشپزخانه خود بهتر است ابتدا انواع طراحی دکوراسیون آشپزخانه را بشناسید و از میان آن ها بهترین چیدمان را برای آشپزخانه خود برگزینید.  طراحی کابینت آشپزخانه روش های گوناگونی دارد که هر کدام مناسب یک نوع معماری است و رابطه مستقیمی با فضای آشپزخانه دارد.

۲

طراحی دکوراسیون  آشپزخانه با اندازه گیری دقیق شروع می شود. در ابتدا باید تصمیم بگیرید چه چیزی می خواهید بسازید، چه سلیقه ای دارید و چه موارد و وسایلی را می خواهید در کابینت لحاظ کنید.   ابتدا با کشیدن طرح کلی آشپزخانه نظر خود را به دیگران نشان دهید. نگران نباشید،  نیاز نیست طراحی شما خیلی هنرمندانه باشد، تنها  یک طرح ساده کافی است، فقط باید به دیگران به سادگی بفهمانید چه چیزی می خواهید. برای کارهای حرفه ای تر می توانید از ابزارهای سایت های اینترنتی بهره ببرید. (این سایت ها مزیتهای زیادی مانند طراحی راحت و آسان، انتخاب از بین طرح های موجود سایت و از همه مهمتر ارتباط با افراد خبره در این زمینه و استفاده از راهنمایی و مشاوره آنها را در اختیار شما قرار می دهد، در برخی سایت ها حتی نیاز به عضویت و پرداخت هزینه نیز نمی باشد.  ممکن است این روش محدودیتهایی نیز داشته باشد مثلا ممکن است این سایت ها از نرم افزار قدیمی استفاده کند.

۳

 

 

اندازه گیری دیوار:

از یک گوشه اتاق شروع کرده و تا انتهای دیوار بروید، تا جایی که دیوار تمام شده یا ستونی سر راه آن باشد یا به جایی باز می شود مانند در، اگر در یا پنجره در مسیر آن بود، باید انها را نیز اندازگیری کنید سپس مجدداً اندازه گیری دیوار را ادامه داده و به کنج دیگر  آشپزخانه بروید. به این  ترتیب طول تمام دیوارهای اتاق را اندازه گیری کنید. پس از اندازه گیری طول هر دیوار، اندازه ی دیوارها را تک تک با هم مقایسه کنید، این کار کمک بسیار زیادی به شما برای یافتن اندازه دقیق دیوارها می کند.

۴

اندازه در و پنجره  در طراحی دکوراسیون آشپزخانه :

پس از اندازه گیری دیوارها، به اطلاعات اضافی برای اندازه گیری در و پنجره احتیاج است. باید طول کلی در را به همراه پنجره اندازه گیری کنید. در اندازه گیری پنجره، باید قاب آن و فاصله ی آن از کف اتاق را نیزاندازه گیری کنید. باید برای هر کدام جدولی طراحی کنید مثلاً ۱ و ۲ و ۳ و اطلاعات را در آنها یادداشت کنید.

۵

اندازه گیری سقف در طراحی دکوراسیون آشپزخانه:

گام بعدی  اندازه گیری طول سقف آشپزخانه می باشد. برای یافتن اندازه سقف باید از مکان های مختلف اتاق فاصله کف و سقف را اندازه گیری کنید تا اندازه دقیق آنرا پیدا کنید.

۶

 

مکان اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی که به مثلث آشپزخانه معروف است در آشپزخانه بسیار پراهمیت است. نقش اصلی را در آشپزخانه این سه وسیله ایفا می کنند که سه جزء لاینفک آشپزخانه ها هستند اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی باید در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه قرار داده شوند. مکان اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی که به مثلث آشپزخانه معروف است در آشپزخانه بسیار مهم است. نقش اصلی را در آشپزخانه این سه وسیله ایفا می کنند که سه جزء لاینفک آشپزخانه ها هستند اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرفشویی باید در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه قرار داده شوند.

۷

 

 

با توجه به رعایت مثلث کار، فضا  آشپزخانه می تواند به هشت نوع پلان تبدیل شود. در این مقاله ما ۴پلان ابتدایی را بررسی می کنیم. در خصوص پلان های بعدی در مقاله ای تحت عنوان دکوراسیون آشپزخانه توضیحات به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است .

  1. آشپزخانه تک دیواره
  2. آشپزخانه پلان آزاد
  3. آشپزخانه با پلان G شکل
  4. آشپزخانه گالی
  5. آشپزخانه با پلان L شکل
  6. آشپزخانه با پلان U شکل
  7. آشپزخانه با پلان ترکیبی U شکل و جزیره
  8. آشپزخانه با پلان ترکیبی L شکل و جزیره

 

۸

نکاتی در مورد مثلث کار در طراحی دکوراسیون آشپزخانه:

در آشپز خانه هایی با  پلان خطی یا یک دیواره که کوچک نیز هستند تمام تجهیزات در یک ردیف و به دنبال هم قرار گرفته  عملاً مثلث کاری شکل نمی‌گیرد.

۹

در طراحی مثلث کار آشپزخانه نباید فاصله این سه عنصر نه آنقدر زیاد باشد که فرد مجبور به رفت‌وآمد طولانی بین این تجهزات باشد و نه آنقدر کم باشد که در رفت ‌و آمد دچار مشکل گردد.

۱۰

در چیدمان این اصل را در نظر  بگیریدکه حداکثر فضا مورد استفاده قرار گیرد و فضا های پرت به حداقل برسد.

۱۱

در طراحی مثلث کار باید توجه  داشت که فاصله مناسبی بین اجاق گاز و دو رأس دیگروجود داشته باشد تا  از تأثیر گرمایی اجاق گاز بر عملکرد یخچال تا حد امکان کاسته شود و همچنین از پاشش لکه‌های چربی حاصل از پخت و پز غذا بر ظروف شسته شده در سینک نیز جلوگیری شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *