طراحی ویلا در شمال و انواع طراحی ویلا در شمال

, ,

این روزها در ایران مردم برای اینکه کمی از هوای آلوده و شلوغی و سر و صدای شهر دور باشند به ویلای خود در شمال می روند تا کمی تسکین روحی پیدا کنند. برای طراحی ویلا در شمال باید اصول طراحی مناسب رعایت شود. ما در این مقاله به نحوه طراحی ویلا در شمال و همچنین انواع طراحی ویلا در شمال می پردازیم.

طراحی ویلا در شمال

تعریف ویلا

ابتدا شما را با تعریف ویلا آشنا می کنیم. ویلا به ساختمان هایی گفته می شود که از هر چهار طرف نمایی به بیرون داشته باشند و به طور معمول در خارج از شهر ها و در ییلاق ها ساخته می شوند. البته در برخی مناطق اجازه ساخت ویلا در داخل شهر هم داده می شود. همچنین ویلا ها در زمین های بزرگ و وسیع ساخته می شوند و دارای چشم انداز های زیبایی هستند. ویلا در یک قطعه زمین بزرگ ساخته می شود و اطراف آن پر از درخت و مناظر طبیعی است. ویلاها در شمال به دلیل بارندگی زیاد معمولا دارای سقف شیروانی هستند که نمای آن با آجر زیبا سازی شده است.

طراحی ویلا در شمال

دلیل ساخت ویلا

با توجه به افزایش جمعیت شهر ها و همچنین افزایش آلودگی و شلوغی شهر ها مردم کم کم به این فکر می افتند که در اوقات فراغت به خارج از شهر رفته و در محیطی آرام و سرسبز با هوای پاکیزه استراحت کنند. در این میان ویلا یک گزینه مناسب برای خارج شهر است. با توجه به اینکه شمال کشور محیط سرسبز تر و هوای پاک تری دارد مردم به شمال رو می آورند تا در این منطقه به طراحی ویلای خود بپردازند.

 به همین دلیل است که طراحی ویلا در شمال اهمیت ویژه ای پیدا می کند چون ویلای شما باید با توجه به اصول طراحی ویلا در شمال ساخته شود و دقت خاصی شود. قابل ذکر است که طراحی داخلی ویلا و همچنین طراحی خارجی آن تفاوت های زیادی با طراحی خانه های مسکونی دارد که ما به این موارد می پردازیم.

طراحی ویلا

در طراحی ویلا باید به فاکتور های زیادی دقت شود که نقش مهمی در طراحی ویلا دارند. هندسه، حذف حجم ها و سطوح، تناسبات به کار رفته در طراحی و نورپردازی از جمله اصول اولیه طراحی هستند که برای طراحی ویلا در شمال باید به آن ها دقت شود. در طراحی ویلا در شمال و سایر مناطق باید به تناسب میان دکوراسیون داخلی و فضاهای خارجی ویلا دقت شود تا تناسب خوبی میان آن ها باشد. همچنین فضای بیرونی ویلا شامل استخر و فضای سبز و به طور کلی محوطه ی بیرونی ویلا نقش زیادی در چشم نواز بودن و زیبا بودن ویلا دارد.

در طراحی ویلا، آشنایی با شرایط اقلیمی و شرایط محیطی منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است که در اینجا ما باید شرایط محیطی و همچنین شرایط آب و هوایی شمال را مدنظر قرار دهیم. به طور کلی ویلا باید به گونه ای طراحی شود که علاوه بر لوکس و چشم نواز بودن، کاربردی و مقبول باشد و بهترین شرایط تفریح و استراحت را برای ساکنان ویلا فراهم کند.

طراحی داخلی در طراحی ویلا در شمال

در طراحی ویلا در شمال برای طراحی داخلی ویلا باید این نکته را در نظر داشته باشیم که مهم ترین فاکتور ها برای طراحی داخلی ویلا داشتن فضاهای بزرگ و سقف بلند و استفاده از نور طبیعی محیط برای داخل ویلا است. از دیگر نکاتی که باید در طراحی داخلی ویلا به آن دقت کنیم این است که دیوارهای پیرامونی علاوه بر اینکه به عنوان جدا کننده فضای داخلی ویلا و فضای خارجی ویلا عمل می کنند، باید دسترسی به فضای خارجی را از قسمت هایی به صورت خلاقانه و هنرمندانه فراهم کنند.

طراحی ویلا در شمال

طراحی خارجی در طراحی ویلا در شمال

در طراحی ویلا در شمال بعد از طراحی داخلی ویلا باید به طراحی خارجی ویلا بپردازیم. در طراحی خارجی ویلا باید تصمیم گرفته شود که فضاهای خارجی ویلا چگونه مورد استفاده قرار گیرند تا هنگام استفاده از آن لذت بیشتری از مناظر و محیط ببریم. به عنوان مثال یک میز در داخل باغ و یک آلاچیق یا تاب بین درختان و استخر در چه جاهایی قرار گیرند. از مواردی که باعث بهتر شدن چشم انداز بیرونی ویلا می شود، چینش صحیح درختان و فضای سبز در محوطه است که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است.

طراحی ویلا در شمال

 انواع طراحی ویلا در شمال

همان طور که گفته شد در طراحی و معماری ویلا ها باید به نکاتی مانند اقلیم منطقه، زاویه تابش خورشید، جهت و شدت وزش باد و افرادی که قصد دارند از ویلا استفاده کنند توجه کرد. در طراحی ویلا در شمال نیز باید به این نکات دقت کنیم تا معماری مناسبی برای ساخت ویلای خود در شمال انتخاب کنیم. در اینجا ما چند نوع معماری که در شمال بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد را معرفی می کنیم.

طراحی ویلا در شمال به سبک مدرن

در این نوع طراحی معمولا دارای درب های شیشه ای بزرگ و زیبا هستند و همچنین در مرکز ویلا استخر و جکوزی وجود دارد. این نوع ویلا به صورت دوبلکس ساخته می شود و به وسیله مسیر های مارپیچ و زیبا به هم راه دارند. مصالح و مواد مورد استفاده در این نوع ویلاها معمولا گران قیمت و با کیفیت هستند و در کف آن ها از پارکت های ضد رطوبتی استفاده می شود. اگر شما به معماری مدرن علاقه زیادی دارید و به شیک بودن ویلا اهمیت می دهید این نوع طراحی برای شما مناسب است.

طراحی ویلا در شمال

طراحی ویلا در شمال به سبک ییلاقی

از ویژگی های این نوع طراحی می توانیم به این اشاره کنیم که سقف این نوع ویلا ها کمی تخت تر است و دارای تراس هایی رو به طبیعت و جنگل هستند که با استفاده از یک نردبان می توان به این تراس دسترسی پیدا کرد و با میل نوشیدنی و غذا از طبیعت لذت برد. این نوع ویلاها به طور معمول در داخل باغ ها ساخته می شوند و دارای فضایی آرام و بدون سر وصدا هستند که می توان در آن آرامش بی نظیری را تجربه کرد.

طراحی ویلا در شمال

طراحی ویلا در شمال به سبک سنتی

این نوع طراحی بیشتر در شمال شهر استفاده می شود. در طراحی ویلاهای سنتی برای نمای بیرونی ویلا از نماهای آجری استفاده می شود. برای دیوار ها از سنگ های مرمر استفاده می شود و پنجره ها به صورت کرکره ای طراحی می شوند. همچنین برای گرمایش در آن ها از شومینه یا نمای شومینه ای استفاده می شود که امری رایج است. همچنین این نوع ویلاها نیز نمایی رو به جنگل و یا طبیعت جنگلی دارند که جذابیت خاصی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *