ماهی اسکات

ماهی اسکات

شرایط و نحوه ی نگهداری از ماهی اسکات

نگهداری: اولین قدم برای نگهداری اسکات ها از زمانی شروع می شود که شما قصد خرید این ماهی دارید، زیرا ابتدا باید آب و شرایط مناسب انها را در آکواریوم خود پیاده سازی کنید

بنابراین زمانی که برای خرید این ماهی اقدام می کنید از اب و شرایط آبی که ماهی در آن نگهداری می شود اطلاع کسب کنید، بهترین کار این است که از فروشنده شرایط آبی فعلی آنها را بپرسید تا احتمالا در هنگام انتقال به اکواریوم خود شوکی به انها وارد نشود زیرا این ماهی از ماهیان آکواریومی آب شور است و ممکن است مغازه دار از آبی با این کیفیت استفاده کرده باشد بنابراین از فروشنده بخواهید تا شما را راهنمایی کند.

بعد از تنظیم شرایط آکواریوم خود اقدام به خرید این ماهی کنید و برای اینکه انتقال ماهی به اکواریوم بی عیب و نقص انجام شود و ریسکی در پی نداشته باشد بهتر است در حین هم دما شدن آب کیسه ماهی با آب آکواریوم شما مقداری از اب کیسه را برداشته و دور بریزید و مقداری از آب آکواریوم خود را به کیسه بیفزایید و حدود ۵ دقیقه صبر کنید و مجددا این کار را تا سه یا چهار مرحله انجام دهید و سپس انها را به اکواریوم خود انتقال دهید.

بعد از انتقال میتوانید کم کم شرایط ابی که مورد نظر شماست را بر روی اکواریوم خود پیاده سازی کنید و اسکات ها نیز به ان عادت کرده و خود را با شرایط جدید تطبیق می دهند. اسکات ها به صخره ها و مخفی گاهای سنگی علاقه مندند بنابراین استفاده از دکرهای صخره ای در آکواریوم برای این ماهی بسیار خوشایند است.

شاید در روزهای اول نگهداری و یا هنگامی که استرس زده بشوند یا اینکه از محیط خود رازی نباشند و شاید دلایل دیگر مانند شرایط نامناسب آب و… رنگ آنها که زمینه ای سبز رنگ دارد یا در سیلور اسکات ها که زمینه ای نقره ای دارند سیاه رنگ میشود شاید در برخی مغازه های اکواریومی هم اسکات هایی که این چنین باشند دیده اید به هر حال با ایجاد شرایط مطلوب برای انها مجددا به رنگ طبیعی خود باز خواهند گشت.

نکته دیگری که برای نگهداری این ماهی باقی میماند انتخاب هم تانکی برای انهاست که گزینه های زیادی در پیش رو خواهید داشت بنده شخصا توصیه میکنم این ماهی را با گیاه خواران ضریف و نحیف مانند انجل نگهداری نکنید و بیشتر از ماهیان گوشتخوار و معمول مانند سورم، پروت، پنکوسی، نایف و… استفاده کند.

شاید بهترین گزینه ها برای نگهداری این ماهی در بهترین شرایط هم گروه های خود که در اب لب شور زندگی میکنند باشد مانند مونو یا ماهی اب پاش و…. به هر حال تصمیم گیری با شماست و بستگی به تعداد ماهیان و ماهیان انتخابی شما دارد البته این نکته را همینجا گوشزد می کنم تا مشکل احتمالی برای شما ایجاد نشود و این نکته این است که این ماهی یک ماهی محاجم و درنده نیست ولی یک ماهی گیاه خوار و ارام و فوق العاده صلح جو هم نیست بارها دیده شده به ماهیانی که دارای باله بلند و زیبا هستند اسیب میرسانند و تا انها را نکشند دست بردار نخواهند شد.

با ماهیان دیگر هم گه گاه شاید به شوخی شیطنتی را انجام دهند ولی مسئله ساز نخواهد بود بنابراین سعی کنید از ماهیانی کنار انها استفاده کنید که اول جثه متناسبی با اسکات ها داشته باشند و دوم انکه از حق خود بتوانند دفاع کنند مانند اکثر سیکلید ها و ماهیان معمول آکواریوم آب شیرین.

تغذیه: این ماهی ها از دسته ی همه چیز خوار میباشند ولی عده ای آنها را در دسته ی گیاه خوران قرار میدهن که شامل گیاهانی مانند کاهو اسفناج و حتی بعضی از گیاهان آکواریومی مانند آلودئا را هم به خوبی می خورند( البته این از بدیهای آنها است )از دیگر غذاهای مورد پسند آنها میتوان به جلبک دریایی خشک شده، کاهو، تخم میگوی آب شور و غذای خشک اشاره کرد.
تشخیص جنسیت: این ماهی ها دارای شکمی سفید هستند که در ماده ها این لکه سفید فقط در زیر باله ها ی پایینی میباشد و لی در نرها از زیر آبششها شروع شده و تا مخرج تناسلی ادامه میابد. البته اطمینان زیادی با این روش تشخیص جنسیت وجود ندارد.
تکثیر: برای تکثیر به شرایط ویژه ای نیاز است زیرا این ماهی در کل در آب های لب شور زنگی میکند و تکثیر ان هم در همان اب ها میسر است و آنطور که به نظر میرسد تکثیر انها در اکواریوم کاری سخت دشوار یا محال است
توجه: از بيماري هاي رايج اسكات ها چركي شدن لب انها ميباشد. از علاعم اين بيماري پوست دادن لب ماهي و صورتی رنگ شدن قسمتی از لب ماهی می باشد. برای درمان اين بيماری بايد يک كپسول آموكسی سيلين را می گيريد و كپسول را باز می كنيد و زمانی كه ماهی گرسنه است به خوردش می دهيد و يا با غذا مخلوط كنيد و بدهيد. هرگز بيش از يك كپسول بيشتر به ماهی ندهيد چون كه موجب سمی شدن اب می شود و براي ماهی ها ضرر دارد. در ضمن بعد از ريختن گرد اموكسی سيلين در اب فيلتر تصفيه را به مدت حداقل ۲ ساعت روشن كنيد.

AQUA STAR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *