ماهی بتا( فايتر )

ماهی بتا( فايتر )

ماهی بتا( فايتر )

یکی از محبوب ترین ماهی های آکواریومی در جهان با توجه به زیستگاه آب شیرین آنها می باشد.

با داشتن اطلاعات علمی درمورد چگونگی مراقبت از این ماهی، آنها می توانند برای مدتی بسیار طولانی زندگی کنند. آموزش کلیدی است برای یک ماهی سالم. بتا ماهیان زیبایی هستند که آنها را می توان در کنار ماهیان دیگر نگهداری نمود اما بدلیل افسانه مشترکی که نمیتوان این ماهی را با گونه های دیگر نگهداری نمود شکل گرفته و بدرستی درک نشده است.

۱ – تفاوت های فیزیکی و ظاهری بین ماهی بتا نر و ماده:

تفاوت های ظاهر فیزیکی ماهی نر در برابر ماده بسیار شایع است. اگر تشخیص ماهی ماده بتا از نر آسان است. باله ها کوتاه می باشد و این باله های بزرگ و زیبا که فقط نرها به آنها دست می یابند تفاوت آنها را نمایان می کند.

۲ – نگهداری ماهی بتا ماده:

در حالیکه ماهی بتا واقعا زیبا است، نرها به مراتب تزئینی تر و جذاب تر به چشم می آیند اما بزرگترین افت و سقوط آنها مهاجم بودنشان است. اما ماهی بتا ماده بسیار صلح آمیز تر می باشد و میتوان آن را با سایر ماهی های دیگر نگهداری کرد. افرادی که عاشق بتاها هستند معمولا ماده ها را در آکواریوم نگهداری می کنند.

۳- رنگ ماده ها در مقابل نرها:

ماهی محبوب بتا بدلیل رنگ های روشن و زنده آن شناخته شده است. آبی و قرمز یکی از محبوب ترین رنگ ها در ماهیان زینتی آب شیرین است. ماده ها در رنگ بندی نیز مانند نرها که در باله های بلند دستیابی دارند تفاوت دارند.

۴ – ماهی بتا از غذاهای گلوله ای( پلت ها ) متنفر است!

بتاها گوشتخوار هستند و غذاهای پلتی فقط اشتهای آنها را قطع نمی کند.
ادامه در بخش زیر…

۵ _ ماهیان بتا گوشتخوار هستند:

آیا از اینکه ماهیان بتای شما از مواد غذایس پوسته پوسته شده( flake ) تنفر دارد متعجب هستید؟
شاید دلیلش این می باشد که آنها گوشتخوار هستند. آنها عاشق کرم خونی و میگوخشک هستند. آنها با تغذیه حشرات و میگوی آب شور بسیار مقاوم و پایدار میشوند اما همه ما میدانیم که همیشه قادر به تهیه این رژیم غذایی نخواهیم بود، بنابراین مواد غذایی خشک غذاهای ذکر شده میتواند مناسب باشد.

۶ – همه ماهیان بتا در آکواریوم های بزرگ رشد میکنند:

حتی با وجود اینکه آنها را میتوان در یک فنجان کوچگ نگهداری نمود، اما این به آن معنا نیست که آنها زندگی در آن را دوست داشته باشند. من حداقل یک آکواریوم ۱۸ لیتری را توصیه می کنم. آنها تانک های بیش از بزرگ را دوست دارند. تهیه یک مخزن ۱۱۳ لیتری باعث میشود آنها برای سالیان زیادی زندگی کنند. من به شما قول می دهم این ماهی برای نگهداری در یک گلدان گل مردم قرار داده نشده است.

۷ – ماهی ماده بتا می تواند یک همسایه در مخزن خود داشته باشد:

برخلاف تهاجمی بودن ماهی نر، ماده های میتوانند در یک مخزن در کنار سایر ماهی ها شاداب تر وسرحال تر باشند. یشتر یا کمتر گونه های غیرتهاجمی آب شیرین را میتوانید با ماده بتا نگهداری نمایید.

۸ – تنفس از سطح آب

بتاها بدلیل داشتن نوعی آبشش نسبتا تکامل یافته و ریه های پیچیده که بواسطه آن می توانند در آب های کم اکسیژن با به سطح آب آمدن و مخلوطی را از آب و هوا را به داخل آبشش مکیدن اکسیژن هوا را جذب کنند و زندگی کنند. به همین دلیل است که داشتن جریان آب بسیار مهم نیست، مهم این است که مخزن دارای آبی با کیفیت و سیستم تصفیه مناسب باشد.

۹ – تغذیه بیش از حد ماهی بتا:

ماهی بتا خود را در روز یکبار تغذیه نمائید، این مقدار برای پر کردن معده آنها که اندازه چشمشان است کافی میباشد.
بله , !! از اینکه انقدر کوچک است متعجب شده اید؟!!! برای معده ای با این اندازه تغذیه ی بیش از حد بیماری های روده ای را بدنبال خواهد داشت.
۱۰ – یکبار درهفته آنها را با نخود فرنگی تغذیه کنید:

اگرچه این حرف خنده آور بنظر میرسد، اما کاملا درست می باشد. میتوانید کنسرو نخودفرنگی از قبل پخته شده را در نظر بگیرید.نخودهای کوچک را انتخاب و پوست آنها را جدا کنید سپس برای ماهی خود قرار بدهید. این مواد غذایی در مواقع بیماری و جلوگیری از بیماری واقعا به ماهی بتای من موثر میباشد و همچنین به کارکرد صحیح و بهتر دستگاه گوارش و روده ای آنها کمک میکند.
نخود فرنگی معمولا یه کف آب میروند در صورتی که بتاها ترجیح میدهند مواد غذایی خود را از سطح آب دریافت کنند. بنابراین اگر شما بتوانید نخودی کوچک و شناور را قرار بدهید بهتر خواهد بود. پس از تغذیه جهت جلوگیری از آلودگی آب و تجزیه مواد باقی مانده اقدام به جمع آوری آنها بکنید.به یاد داشته باشید که بتا ها به آب بسیار تمیزی نیاز دارند.

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *