نحوه ی تکثیر فلاور هورن

,
فلاور هورن

نحوه ی تکثیر فلاور هورن

 

جفت گیری و تکثیر این ماهی هم کار ساده ای نیست. مرحله اول که اشنا کردن ماهی های مولد نام دارد کار سختی هست که حتی ممکنه قابل اجرا نباشه.
برای جفت کردن ماهی فلاور هورن باید یک نر و یک ماده رو در یک تانک نگه داری کنیم. البته بین این دو باید جسم شفافی مثل شیشه باشه تا اون ها همدیگه رو ببینن. دلیل گذاشتن شیشه اینه که در ابتدا ماهی فلاور به هیچ موجودی رحم نمیکنه. پس با گذاشتن شیشه به مرور تمایل طرفین برای جفت گیری بالا میره. البته طی این مدت باید دمای تانک رو حدود یکی دو درجه بالا ببریم و ماهی ها رو به خوبی تغذیه کنیم تا زود تر به نتیجه برسیم.
بعد از گذشت حدود یک هفته تا ده روز میتونیم:
۱_ماهی نر رو پیش ماده بگذاریم
۲_شیشه رو از میان بر داریم
اگر غیر از این دو حالت باشه ماهی نر خشونت به خرج میده، بعد از اون باید دقت کنیم و ببینیم که رفتار اون ها با هم چگونه هست…
به عنوان مثال قفل کردن لب ها داخل هم به مدت ۱۰ دقیقه تا یک ربع طبیعی هست، ولی بیشتر از این میزان ماهی ها رو ضعیف میکنه. شاید شما همون لحظه شاهد نزاع بین اونها نباشید.ولی بلاخره چنین اتفاقی خواهد افتاد. طرفین باید بعد از در کنار هم قرار گرفتن به سرعت کف تانک رو تمیز کنن( مخصوصا ماده )برای همدیگه جا باز کنن و به اصتلاح برای همدیگه برقصن.دور همدیگه بچرخن و رفتار هایی از این قبیل… بعد از جفت خوردن ماهی ماده دنبال نر به هرگوشه از تانک میرود.
اگر مولد از همون اول به نزاع با هم بپردازن دوباره باید اون ها رو از هم جدا کنیم و منتظر باشیم تا بیشتر همدیگرو ببینن و بپسندن. در آخر ممکنه ماهی ها همدیگرو نپسندن، پس باید جای یکی از اونا رو با یک ماهی دیگه عوض کنیم.احتمال این هم وجود داره ماهی نر یا ماده لجباز باشه و به هیچ وجه با فلاور دیگه ای جفت نخوره.
لازم به ذکر هست که هد و رنگ طرفین هنگام جفت خوردن و تکثیر به حد زیادی افت میکند.
اشتباه بعضی از دوستان اینه که به محض اینکه ماهی ماده تخم ها رو میگزاره نر و ماده رو جدا میکنن، تصور اونا به این شکل هست که ماهی نر تخم ها رو میخوره…!!
ولی این چنین نیست، ماهی نر بعد از تخم گذاری ماهی ماده با دقت بیشتر روی تخم ها اسپرم میریزد و تخم های فاسد و خراب رو همون لحظه جدا میکند.پس با زود جدا کردن مولد از تخم ها فقط باعث این شدیم که نیمی از اونا بارور نشن.بعد از اتمام عملیات اب رنگ شیری پیدا میکند و مولدین دچار بی حسی میشوند.

بهتره اون ها رو دوباره به تانک اصلی انتقال بدیم و برای نوبت بعدی اماده کنیم(بین ۷ تا ۱۴ روز دیگه )تخم ها بعد از ۳ روز تبدیل به لارو میشوند و تا ۴ روز از کیسه زرده ی خود استفاده میکنن. در مجموع بعد از یک هفته از شروع زمان تخم ریزی میتوان نوزادان رو با استفاده از غذا های زنده تغذیه کنید.
سایز تانک تکثیر هم نباید زیر ۲۰۰ لیتر باشد .در غیر این صورت با مشکلات بسیاری از قبیل درگیری نوزادان و نظافت مواجه میشویم.

 

 

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *