نحوه ی تکثیر ماهی پانچاکس

نحوه ی تکثیر ماهی پانچاکس

نحوه ی تکثیر ماهی پانچاکس

جنسیت: جنس نر و جنس ماده ی این ماهی بسیار شبیه به یکدیگر هستند و به همین خاطر تشخیص جنسیت این ماهی دشوار است. در برخی مواقع می توان گفت که ماهی نر رنگ تره تری نسبت به ماهی ماده دارد. ماهی پانچاکس از دسته ماهیان تخمگذار است که در هر مرتبه تخمریزی در حدود ۱۲۰ تا ۳۰۰ تخم تولید می کند. لاروها پس از ۱۱ تا ۱۵ روز از تخم خارج می شوند.
جفتگیری / تولید مثل: پانچاکس معمولا بر روی گیاهان انبوه مانند خزه جاوا تخم ریزی می نماید.
معمولا نرها دارای ترکیب رنگی شدید تر و باله های کشیده تر می باشند و در برخی از گونه ها مانند پانچاکس زرد ماده های آماده دارای شکمی مدور هستند برای تکثیر پانچاکسها بهترین روش آماده کردن یک آب نرم و کمی اسیدی است که می توان از تورب و یا زغال اکتیو استفاده کرد بهتر است از یک آکواریوم ۴۰-۵۰ لیتری استفاده شود برای بستر تخمریزی میتوان از گیاه استفاده کرد یا از بستر تخمریزی که میتواند چمن مصنوعی باشد و یا الیاف و یا یک جارو پلاستیکی به رنگ سبز.
حال میتوان نروماده را که به مدت یک هفته از هم جدا بودند و با غذاهایی از جمله کرم خونی غذای شیلاتی ریز حشرات در صورت امکان و بچه ماهی تغذیه شدند را شب درون آکواریوم می گذاریم انتقال دادن در شب از ایجاد استرس در ماهی جلوگیری میکند روز بعد ماهیها تخمریزی میکنند

گاه ماهی ماده تخمها را یکجا و گاه تا چندین روز رها می سازد تخمها شفاف بوده و نسبتا درشت می باشند میتوان بستر تخمریزی حاوی تخم و یا مولدین را جدا ساخت در صورت جداسازی تخمها آنها را درون یک مخزن با شرایط آبی مشابه آکواریوم اصلی انتقال دهید و کمی متیل بلو درون آب بریزید تا از رشد قارچها جلوگیری کند ماده حدود ۳۰-۷۰ تخم میریزد تخمها در طی یک دوره ۱۰-۱۴ روز به لارو تبدیل میشوند و میتوان آنها را به وسیله نوزاد میگو آرتمیا تغذیه کرد رشد نوزادان بسیار زیاد است.

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *