نحوه ی تکثیر ماهی کوریدوراس

,
نحوه ی تکثیر ماهی کوریدوراس

نحوه ی تکثیر ماهی کوریدوراس

 

نحوه تشخیص جنسیت: ماده های بالغ خیلی بزرگتر از نرها هستند و شکم ماده ها گردتر از نرهاست. باله ی پشتی نرها بلندتر و تیزتر از ماده هاست و راه راه های مشکی روی بدن کوریدوراس نر تیره تر از کوریدوراس ماده است.
نحوه تکثیر: برای تکثیر آنها در آکواریوم ابتدا باید محیط تانک را به محیط اصلی زندگی آنها مانند کرد که برای این کار باید خصوصیات شیمیایی آب تغییر کند. اگر ماهی های شما سالم هستند و خوب غذا می خورند، PH آب را بین ۶٫۵-۶٫۸ قرار داده و ۷۵ درصد آب را با آب سرد تعویض کنید. به آنها غذاهای گوشتی و زنده بدهید و هوادهی به تانک را افزایش دهید.
در صورتی که کوریدوراس ماده شما در شکم خود تخم دارد ، برای تحریک آنها به تخم ریزی ۲ کوریدوراس نر و یک کوریدوراس ماده را در یک تانک کم عمق و طویل قرار داده و چندین قطعه یخ مکعبی را شبانه در آب بریزید تا صبح آن شب شاهد تخم ریزی کوریدوراس ماده باشید.
در زمان تخم ریزی کوریدوراس نر به تعقیب ماده پرداخته و با استفاده از باله ی سینه ای خود بر ماده غلبه می کند. نر با قدرت ماده را هل داده و ماده هم شروع به تخم ریزی می کند. هم چنان نر به تعقیب ماده پرداخته تا مکان مناسبی را برای تخم ریزی پیدا کند. محل مناسب تخم ریزی آنها می تواند یک گیاه باشد که در تانک قرار داده اید.
پس از اینکه تخم ریزی کوریدوراس ماده کامل شد و کوریدوراس نر تخم ها را بارور کرد، والدین را از تانک خارج کرده و در تانک یک فیلتر اسفنجی قرار دهید.
نکته: کوریدوراس ماده ممکن است بنا بر شرایط تانک روی گیاهان، سنگ های بزرگ، شن های کف تانک یا شیشه ی آکواریوم تخم ریزی کند.

 

تخم ها بشدت آسیب پذیرند و در صورت مشاهده ی تخم سفید شده حتماً آن را از تانک خارج کنید. برای جلوگیری از قارچ گرفتن تخمها هم در تانک از داروی متیلن بلو استفاده کنید.
تخم ها پس از ۳ روز هچ شده( بچه ها از تخم خارج می شوند )و بچه ها تا ۴۸ ساعت از کیسه ی چربی زیر شکمشان تغذیه می کنند.
در هفته ی اول پس از تولد کوریدوراس ها باید روزانه بیش تر از ۵۰ درصد آب تانک تعویض شود، چرا که بچه ها به آب تمیز احتیاج دارند. تا ۲ هفته بعد از تمام شدن کیسه ی چربی بچه ها آنها را با آرتمیا( تخم میگوی زنده شده )تغذیه کرده و بعد از این مدت می توان آنها را با غذاهای پودر شده تغذیه کرد.
در صورتی که بچه ها به خوبی تغذیه شوند، ممکن است در طول یک ماه حدود ۲ سانتی متر هم رشد کنند.
توجه: در صورتی که والدین را از تانک تخم ها خارج نکنید، ممکن است تخم های خود را بخورند.
نکته: برای جلوگیری از مرگ و میر بچه ها حتماً بعد از هر وعده ی غذایی مقدار غذای مصرف نشده را سیفون کرده و با آب تمیز جایگزین کنید.

 

 

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *