نحوه ی نگهداری از بوتیا مرمری

نحوه ی نگهداری از بوتیا مرمری

نحوه ی نگهداری از بوتیا مرمری

بوتیا مرمری به دلیل ترکیب رنگ جذاب، مقاومت و سهولت نگهداری اش؛ تبدیل به یکی از گونه های محبوب در بین آکواریوم داران شده است.

این گونه از زمان معرفی اش به آکواریوم ها با نام های مختلفی از جمله Polka Dot Loac، Burmese Border Loach و  Botia Angelicus Loachشناخته شده است.

با این وجود، در یک طبقه بندی دیگر امروزه این گونه با نام Botia kubotai Loach شناخته می شود. بدون شک، محبوبیت زیاد این ماهی به دلیل رنگ آمیزی زیبا و الگوی قابل توجه و منحصر به فرد بدن آن می باشد. این واقعیت که آن ها نسبتا مقاوم بوده و دارای نگهداری آسان هستند؛

از جمله عواملی است که  سبب شده  برای جامعه آکواریوم داران ایده آل باشند و تغذیه از طیف گسترده ای از مواد غذایی، آن ها را تبدیل به گونه ای بسیار مناسب جهت نگهداری برای آکواریوم داران مبتدی و حرفه ای نموده است.
بوتیا مرمری در آکواریوم هایی با جوامع ثابت به همراه ماهیان هم اندازه درصورتی که با ترکیبی از گیاهان سایه دار یا مناطق سنگی و مناطق باز برای شنا نگهداری شود؛ به خوبی زندگی می کند.

با وجود اینکه آن ها به عنوان گونه مهاجم در نظر گرفته نمی شوند اما می توانند در برابر ماهیان خیلی کوچک به عنوان شکارچی عمل کنند. این ماهیان به عنوان ماهیانی مقاوم که دارای رفتار تغذیه ای نیرومند هستند؛ در نظر گرفته می شوند سطح نگهداری از آن ها متوسط بوده زیرا شرایط آبی نامناسب را به خوبی تحمل نمی کنند.

در طبیعت آن ها از نهر هایی با جریان آب سریع می آیند که یک منبع ثابت از آب تمیز با میزان اکسیژن بالا را برای آن ها تامین می کند.

همچنین بسیاری از گیاهان، سنگ ها و چوب های غرق شده نیز به عنوان پناهگاهی برای ماهیان به هنگام ترس و نیز به جهت فرار آن ها از نور روشن چراغ های آکواریوم و یافتن یک نقطه کم نور برای استراحت؛ سودمند اند.
بوتیا مرمری به آسانی از طیف گسترده ای از مواد غذایی گوشتی و اقلام گیاهی استفاده می کند. در حالت ایده آل آن ها در طول روز باید با وعده های غذایی بسیار کوچک، به همراه مواد گیاهی یا ویفرهای جلبک به عنوان مکمل در کنار غذاهایی چون ورقه های گوشتی، پلت، غذاهای منجمد و زنده؛ تغذیه شوند.

آن ها به خصوص به کرم های خونی علاقه مند بوده و مشتاقانه از  کرم های خونی منجمد خشک شده، منجمد یا زنده تغذیه می کنند. آن ها غذایشان را مستقیماً از ستون آب، همچنین با تمیز کردن بستر آکواریوم برای غذا و مواد گیاهی می گیرند.
تشخیص نر و ماده معمولا از روی باله ها که در ماهی نر بلندتر از ماهی ماده است عملی است. تخم ریزی معمولا در حرارت ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد انجام می شود.

ماده ها تخمها را در کف آکوآریوم و بین ماسه ها می ریزند و نر ها با اسپرم خود آنها را بارور می کنند. لاروها معمولا پس از ۱۰ روز از پوسته تخم خارج می شوند. تعداد تخمها زیاد و گاهی به ۱۶۰۰ عدد یا بیشتر می رسند.

AQUA STAR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *