نور پردازی داخلی و نشيمن

نور پردازی داخلی و نشیمن

نور پردازی داخلی و نشیمن

شرکت مهندسی معماری پرسیاه طرح پردازان

یکی از عناصر مهم در خانه آرایی، نحوه نورپردازی است. نورپردازی در یک اتاق نه تنها در ایجاد آرامش بلکه در کوچک یا بزرگ نشان دادن فضای خانه نیز تاثیر می‌گذارد.

هرچه فضای یک اتاق کم نور باشد کوچکتر و هرچه پرنور و روشن باشد، بزرگتر جلوه می‌کند.نورپردازی در اتاق نشیمن و پذیرایی که محل تجمع افراد خانواده در بیشتر ساعات شبانه روز است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از آنجا که اصلی‌ترین منبع ورود نور و روشنایی خانه، پنجره است برای استفاده از نور طبیعی نصب پرده‌های تور و حریر مناسب‌تر است. در شب نیز بهترین راه روشنایی منزل استفاده از لوستر، آباژور و چراغ‌های متناسب با ارتفاع سقف و رنگ دیوار است.

در نورپردازی اتاق نشیمن توجه داشته باشید که آرامش، آسایش و انرژی را به اهل خانه القا کند، بدین منظور بهتر است چراغ‌های دیواری و سقفی( هالوژن )که نور ملایم دارند و با انعکاس نور از سقف به فضا گرمی خاصی به اتاق می‌بخشند، به کار ببرید.

در عوض، برای اتاق پذیرایی که باید بسیار پرنور و درخشان باشد از لوسترهای کمی بزرگتر و طرح دار استفاده کنید که علاوه بر نور، زیبایی خاصی به اتاق می‌دهد.

آشپزخانه نیز به لحاظ اینکه محل کار کدبانوی خانه است باید پر نور و روشن باشد. استفاده از چراغ هالوژن و لوسترهای تک چراغی تاثیر خوبی در این هدف خواهد داشت.

برای اتاق خواب نیز بهتر است از آباژور و لامپ‌های کم نور استفاده کرد. اگر اتاق خوابتان محل کارتان نیز هست، لامپ‌های رنگی که در ایجاد آرامش مؤثرند به کار ببرید. ضمناً در انتخاب لوستر به هماهنگی آن با دیگر وسایل خانه توجه کنید.
نور عنصری است که با آن دیدن اشیاء ممکن می شود. نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یک فضای داخلی ببخشد. بدون نور، نه فرم را احساس می توان کرد، نه رنگ را و نه بافت را. نورپردازی در یک فضای داخلی پیامدهای مهمی در بردارد. چه بسا نورپردازی مناسب یک فضا آن فضا را خوشایند و چشم نواز کند.

نورپردازی در کنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملکردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یک فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را بر طرف کند. نور مناسب یک اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی کند. به کمک نورپردازی می توان یک فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل کرد.
برای ایجاد نوعی طبقه بندی اولیه و افزایش سهولت دسترسی، دو فهرست مجزا به تفکیک نورپردازی خانگی و نورپردازی عمومی تهیه نموده ایم.
هدف از نورپردازی بازسازی فضاهای خارجی در فضاهای داخلی است که با انجام این کار به محیط علاوه بر روشنایی، حس داده می شود. به قسمتی از نور که نور از آن گسیل می شود، منبع نور وبه تشعشع نور به قسمتهای مختلف پرتو نور گفته می شود.
نور طبیعی نور خورشید است و نور مصنوعی شامل: لامپ های گازی، رشته ای یا حرارتی، فلورسنت، کم مصرف وغیره می باشد.
اتاق نشیمن باید طوری طراحی شود که کاربران آن بتوانند از موقعیت خورشید منتهای استفاده را ببرند.
چون از اتاق نشیمن معمولاً در بعد از ظهرها و شبها استفده می شود باید طوری طراحی شود که بتوان از موقعیت خورشید در ساعتهای بعد از ظهر استفاده نمود.
نور یا روشنایی اتاق نشیمن به دو دسته تقسیم می گردد. روشنایی عمومی و نور منطقه ای.
برای روشن کردن سرتاسر اتاق نشیمن می توان از سقف، دریچه های دیواری و بازشوها یا نور خارجی استفاده کرد. نور منطقه ای برای کار مخصوصی از قبیل خواندن، رسم یا خیاطی و امثال آن به کار می رود . نور منطقه ای با استفاده از لامپ های رومیزی، لامپ های دیواری،چراغ های پایه دار یا لامپ سقفی قابل ایجاد است.

 

Parsiyah Architectural engineering company…

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *