نکاتی در مورد تکثیر سیچلاید زرافه ای

نکاتی در مورد تکثیر سیچلاید زرافه ای

نکاتی در مورد تکثیر سیچلاید زرافه ای

تشخیص جنسیت:
رنگ آبی بدن سیچلاید های زرافه ای نر روشن تر است یا رنگ زرد با نقش های مات روی بدن دارند ولی ماده ها رنگ طلایی با نقش های معمولی روی بدنشان دارند.
سیچلاید زرافه ای نر می توانند از زرد به آبی تغییر رنگ دهند یا همیشه آبی رنگ باشند ، اما همه ی نقش های زرافه را در زمینه ی بدن داشته و رنگ زردی که از بینی آنها شروع شده و در طول باله ی پشتیشان ادامه دارد.
بدن سیچلاید های زرافه ای ماده و جوان خال های قهوه ای دارد که در ماده زردی کمی هم در روی سر، باله ی مقعدی و نیمه ی پایینی بدن مشاهده می شود. نیمه ی پایینی باله ی دمی ماده ها هم زرد بوده و باله ی پشتی آنها نوکدار و روشن است.
سیچلاید زرافه ای های جوان شبیه ماده ها هستند ولی زمینه ی بدنشان رنگ روشن تری دارد( تقریباً نقره ای سفید ).
معمولا ماهی نر دارای زيبايی بيشتر و داراي رنگ آبی و قرمز بر روي بدن می باشند ولی گونه ي ماده دارای بدنی ساده بدون رنگ آبی و قرمز ميباشند.
تولیدمثل:
سیچلاید زرافه ای را می توان در اسارت هم تکثیر کرد که برای این منظور یک گروه ۶ تا ۸ تایی از سیچلاید زرافه ای های جوان را در تانک قرار داده و اجازه دهید با هم رشد کنند.
همانند بسیاری از سیچلاید های آفریقایی پرخاشگر دیگر، بهتر است آنها به نسبت دو تا سه ماده برای هر نر در آکواریوم نگهداری شوند تا مانع از پرخاش آنها به سبب متمرکز شدن نرها روی یک ماده شوید.
برای آنها در تانک مکان های مخفی شدن زیادی را فراهم کنید تا در زمان جفت گیری خیلی پرخاشگری نکنند. تانک تکثیر هم برای یک نر و چند ماده باید حداقل ۱۲۵ گالن( ۴۷۰ لیتر )حجم داشته باشد.
آنها یک سنگ صاف یا تخته سنگ را برای تخم ریزی ترجیح می دهند، البته باید مطمئن شوید که مکان تکثیر آنها در جریان بالای آب قرار نداشته باشد، چرا که تخم ها از سطح خارجی بارور می شوند.
در هنگام جفت گیری رنگ آنها شبیه ماهیان آب شور شده که خیلی پررنگ و زیباست.
آنها دهان پرور هستند و ماده ها تخم ها را در دهانشان نگهداری می کنند. یک سیچلاید زرافه ای ماده می تواند ۶۰ تا ۱۲۰ تخم را در دهان خود بیش از یک ماه نگه دارد. و بچه های هچ شده را تا ۱۰ روز در دهانش پنهان می کند.
در صورتی که تانک آنها خیلی شلوغ باشد ، تخم ها را نگه نداشته و آنها را رها می کند.
سیچلاید زرافه ای ماده حدود دو هفته تخم ها را در دهان خود پرورش می دهد که بهتر است ماهی نر را از آنها جدا کنید، چرا که نسبت به خوردن بچه ها و تخم ها بیمی ندارد.

شرایط نگهداری از سیچلاید زرافه ای                                  ماهی آکواریوم آب شیرین سیچلاید زرافه ای

AQUA STAR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *