نگهداری از ماهی کوریدوراس

,
نگهداری از ماهی کوریدوراس

نگهداری از ماهی کوریدوراس

 

کوریدوراس ها یکی از آسان ترین ماهیان از لحاظ نگهداری هستند، چرا که آنها همانند لابیرنت دار ها یک ارگان( وسیله ی )تنفس داشته و بدون وجود اکسیژن در تانک هم قادر به زندگی هستند. این وسیله آنها را قادر می سازد در محل های کم عمق آب های گرم که اکسیژن بسیار کمی دارد هم زنده بمانند و آنها با آمدن به سطح آب از هوای بیرون اکسیژن دریافت می کنند.

البته در هنگام هوا گرفتن ممکن است به بیرون تانک پرتاب شوند که برای جلوگیری از بیرون پریدن آنها هم باید روی تانک درپوش قرار دهید.
در صورتی که کوریدوراس ها خوب تغذیه شوند، پس از ۲ سال به بلوغ می رسند، ولی بعضی گونه ها زودتر هم به بلوغ می رسند. در کل آنها ماهیان اجتماعی بوده و باید به صورت گروهی نگهداری شوند.
شرایط آب تانک: در هر ۲۰ تا ۴۰ گالن ( ۷۵-۱۵۰ لیتر ) آب یک قاشق سوپخوری نمک برای آنها ریخته شود، ضمن اینکه هر دو هفته یک بار باید ۵۰ درصد آب تانک آنها عوض شده و با آب خنک جایگزین شود. کوریدوراس ها دوست دارند آب تانک در گردش باشد که می توان از فیلتر های داخلی برای این کار استفاده کرد.
در کف تانک باید چد لایه شن ریز وجود داشته باشد و بهتر است در قسمت عقب آکواریوم چند گیاه طبیعی قرار داده شود. ضمن اینکه ارتفاع تانک آنها نباید زیاد باشد تا به راحتی از بیرون هوا بگیرند
رفتار و سازگاری: بسیار صلحجو بوده و با ماهیان بسیاری سازگار است، ولی نباید آنها را با گلدفیش های بزرگ و سایر ماهیان بزرگ در یک تانک نگهداری کرد چرا که ممکن است به کوریدوراس ها آسیب برسد.

آنها تقریباً هر چیزی را که در در کف تانک وجود دارد می خورند ولی نمی توانند همه ی غذاهای اضافی که در تانک وجود دارد را بخورند و برای این کار می توان از حلزون استفاده کرد تا غذاهای اضافی کف تانک را خورده و از کپک زدن آنها جلوگیری کند.
بهتر است کف اکواریوم پوشیده از ماسه و سنگریزه باشد تا بتواند در آن حفاری کند. جزو ماهیان نظافتچی اکواریوم محسوب میشود. کوریدوراس ها از دسته ماهیان کت فیش هستند.

به طور کل آنها بسیار ریز و صلح طلب هستند. برای نگهداری هرچه بهتر از آنها باید به طور گروهی و دسته ای نگهداری شوند. کوریدوراس ها دسته جمعی هستند و خیلی دوست دارن به دسته ای شناور ازنوع خودشان بپیوندند.

پیشنهاد میشود به هیچ وجه ممکن کمتر از ۳ از آنها را نگهداری نکنید. گاهی شما که برای مدتی کوتاه است این ماهی را خریداری کردید، دیده اید که چند تا از آنها در یک خندق مانند و گودال جمع شده اند و هیچ حرکتی نمی کنند.

دربعضی از این شرایط شخص گمان میکند که ماهی مریض شده و یا دچار ضربه خوردگی شده است و از داروهای موجود استفاده میکند، خیر.
کوریدوراس ها بعد از جستو جویی که درآکواریوم و لا به لای سنگها میکنند، خسته می شوند و برای مدتی استراحت میکنند. آنها در کف آکواریوم و روی سنگها هستند و از مفساد غذاها و باقی غذای خورده نشده ی ماهیان استفاده می کنند.

انها نظافت چیان رایگان هستند که در اکواریوم شما فعالیت میکنند و تا حد بسیار زیادی می توانند از آلوده شدن آب و خود آکواریوم جلوگیری کنند. ولی به این منظور نیست که آنها تا ابد آکواریوم را نظافت می کنند.

 

 

AQUA STAR
برترین برند اجرای آکواریوم در ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *