نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

نگهداری ماهی پوزه خرگوشی ( آکواریوم آب شیرین )

 

گروهی از علاقه مندان به اكواریوم به اشتباه بخاطر جثه بزرگ خرگوش ماهیها آنها را در كنار سیكلیده هائی همچون: پرت و اسكار و گونه های دیگر گوشتخوارها می اندازند.

گاهی هم آنها را با نایف ها و اروانا ها در یك مخزن نگهداری میكنند. بغیر از جثه بزرگ آنها باید توجه داشت كه اینگونه ماهی ها بسیار بی ازار و بی دفاع هستند و در چنین شرایطی هراندازه كه بزرگ باشند مورد تهاجم ان ماهیها قرار گرفته و خیلی زود از پا در میایند.
التیام زخمها در اینگونه ماهی بسیار كند انجام می شود و هر زخم كوچكی میتواند عفونی شده و ماهی را از بین ببرد.

 

بر خلاف گروه دیگری از ماهیها همانند سیكلیده ها كه در برابر زخمها و جدالهای متداول در میانشان با نقص عضو هنوز قادر به زندگی هستند خرگوش ماهیها بسیار حساس بوده و در برابر كوچكترین زخم و نقص عضو و پرخاشگری ماهیان دیگر از بین خواهند رفت.

لذا لازم است آنها را فقط با ماهیهای بی ازار و بی دفاع همزیستانه و در یك مخزن نگهداری كنیم. بطوریكه آنها ارامش كافی برای بی تحرك ماندن در كف اكواریوم را داشته باشند.
آنها علاقه وافری به استراحت در كف مخزن و میان گیاهان ابزی دارند.

 

هرگونه تعرضی باعث تشویش و اشفتگی ماهی شده و اورا از بین خواهد برد.

برای مخزن نگهداری آنها وجود گیاهان طبیعی امری واجب و لازم است. گیاهان كریپتون بهترین گیاه ابزی از نظر ماندگاری در مخزن ماهیان گیاهخوار می باشند. همینطور گونه های متداولی همچون شویدی و گندمی یا تره ای و سیوی و دیگر گیاهان ابزی مخزن اینگونه ماهیان را بسیار جذاب و از نظر بیولوژیكی شرایط مناسبی همانند زیستگاههای اصلی آنها مهیا میكند.
این ماهی همانطور كه گفته شد از خزه و جلبك و گلسنگ روی تزئینات و گیاهان تغذیه می نماید. رشد ارامی دارد اما جثه بزرگی پیدا میكند و در برابر ماهیان كوچكتر از خود كاملا بی ازار و بی دفاع می ماند.
به مرور زمان و پس از عادت كردن ماهی به شرایط نگهداریش در مخزنتان میتوانید با دل خرد شده بخوبی انرا تقویت نمائید. همینطور غذاهای خشك متداول ماهیهای تروپیكال یا همان اب شیرین تغذیه مناسبی برای این ماهی محسوب میشود.

ویژگی های رفتاری، همزیستی و شرایط نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

AQUA STAR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *