ماهی پوزه خرگوشی

نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

نگهداری ماهی پوزه خرگوشی ( آکواریوم آب شیرین )

 

گروهی از علاقه مندان به اکواریوم به اشتباه بخاطر جثه بزرگ خرگوش ماهیها آنها را در کنار سیکلیده هائی همچون: پرت و اسکار و گونه های دیگر گوشتخوارها می اندازند.

گاهی هم آنها را با نایف ها و اروانا ها در یک مخزن نگهداری میکنند. بغیر از جثه بزرگ آنها باید توجه داشت که اینگونه ماهی ها بسیار بی ازار و بی دفاع هستند و در چنین شرایطی هراندازه که بزرگ باشند مورد تهاجم ان ماهیها قرار گرفته و خیلی زود از پا در میایند.
التیام زخمها در اینگونه ماهی بسیار کند انجام می شود و هر زخم کوچکی میتواند عفونی شده و ماهی را از بین ببرد.

 

بر خلاف گروه دیگری از ماهیها همانند سیکلیده ها که در برابر زخمها و جدالهای متداول در میانشان با نقص عضو هنوز قادر به زندگی هستند خرگوش ماهیها بسیار حساس بوده و در برابر کوچکترین زخم و نقص عضو و پرخاشگری ماهیان دیگر از بین خواهند رفت.

لذا لازم است آنها را فقط با ماهیهای بی ازار و بی دفاع همزیستانه و در یک مخزن نگهداری کنیم. بطوریکه آنها ارامش کافی برای بی تحرک ماندن در کف اکواریوم را داشته باشند.
آنها علاقه وافری به استراحت در کف مخزن و میان گیاهان ابزی دارند.

 

هرگونه تعرضی باعث تشویش و اشفتگی ماهی شده و اورا از بین خواهد برد.

برای مخزن نگهداری آنها وجود گیاهان طبیعی امری واجب و لازم است. گیاهان کریپتون بهترین گیاه ابزی از نظر ماندگاری در مخزن ماهیان گیاهخوار می باشند. همینطور گونه های متداولی همچون شویدی و گندمی یا تره ای و سیوی و دیگر گیاهان ابزی مخزن اینگونه ماهیان را بسیار جذاب و از نظر بیولوژیکی شرایط مناسبی همانند زیستگاههای اصلی آنها مهیا میکند.
این ماهی همانطور که گفته شد از خزه و جلبک و گلسنگ روی تزئینات و گیاهان تغذیه می نماید. رشد ارامی دارد اما جثه بزرگی پیدا میکند و در برابر ماهیان کوچکتر از خود کاملا بی ازار و بی دفاع می ماند.
به مرور زمان و پس از عادت کردن ماهی به شرایط نگهداریش در مخزنتان میتوانید با دل خرد شده بخوبی انرا تقویت نمائید. همینطور غذاهای خشک متداول ماهیهای تروپیکال یا همان اب شیرین تغذیه مناسبی برای این ماهی محسوب میشود.

 

AQUA STAR

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *