ویژگی های رفتاری، همزیستی و شرایط نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

ویژگی های رفتاری، همزیستی و شرایط نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

ویژگی های رفتاری، همزیستی و شرایط نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

رفتار: صلحجو بوده با بیش تر گیاهخواران و برخی گوشتخواران سازگار است. در جوانی مایل به خنک بودن آب تانک و زندگی در تانک دسته جمعی است ولی هرچه بزرگتر می شود علاقه به زندگی در گروه آن کمتر شده و باید در تانک بسیار بزرگی نگهداری شود.

شرایط تانک: کف تانک باید برای حرکت این ماهی فضای کافی داشته باشد. هم چنین چون این ماهی علاقه زیادی به گشتن بین سنگ ها دارد کف تانک باید چند لایه شن داشته باشد. در صورت استفاده از گیاهان طبیعی باید ریشه های آنها بسیار محکم در شن ها قرار گیرد تا پوزه خرگوشی نتواند آنها را از شن ها خارج کند. برای مخفی شدن پوزه خرگوشی ها هم می توان از سنگ و چوب استفاده کرد.

پوزه خرگوشی ممکن است بسته به شرایط تانک تغییر رنگ دهد و رنگ آن تیره یا روشن شود. حتی ممکن است با وارد شدن به تانک جدید و سرازیر شدن آب به تانک بسیار وحشت زده شود.
آنها در طبیعت حدود ۴۰ اینچ( ۱۰۰ سانتی متر )رشد می کنند ولی در آکواریوم بر خلاف اینکه در سال حدود ۲ اینچ( ۵ سانتی متر )رشد می کنند، حداکثر اندازه آنها ۷ اینچ( حدود ۱۸ سانتی متر) است که تقریباً پس از ۵ سال به این اندازه می رسند.
با اینکه این ماهی هرگز در آکواریوم به اندازه طبیعی بلوغ خود نمی رسد، ولی نگهداری آنها تنها به کسانی که آکواریوم های بزرگ یا حوضچه دارند توصیه می شود. بدلیل خاستگاه معتدل، رژیم غذایی و اندازه آنها شرایط نگهداری آنها شباهت زیادی به گلدفیش ها دارد.
توجه: در صورتی که پوزه خرگوشی غذا نمی خورد، باید مقدار نیترات آب را چک کرد و مقداری از آب را تعویض کرد. در این زمان هم تنها باید با غذاهای زنده تغذیه شوند تا میل به غذا خوردن پیدا کنند.

تشخیص جنسیت: نرها در زمان بلوغ یک برآمدگی شبیه پستان روی سر، باله ها و لب دارند و ماده ها در زمان بلوغ شکم چاق تری دارند.
نحوه تکثیر : اطلاعی در مورد تکثیر پوزه خرگوشی در آکواریوم در دسترس نیست و این شایعه مطرح است که چین که تنها صادر کننده پوزه خرگوشی در جهان است ، فقط پوزه خرگوشی های نر را به کشور ها صادر کرده و پوزه خرگوشی های ماده را در کشور خود نگه می دارد . البته چون در زمان کوچکی پوزه خرگوشی تشخیص جنسیت آن بسیار مشکل است ، این شایعه چندان اساسی ندارد .
در طبیعت پوزه خرگوشی ها بعد از مهاجرت به آب های آرام در فصل تابستان به صورت گروهی تخم ریزی کرده و بعضی از گونه های آمریکایی در شرایطی که نر به شدت از تخم ها مراقبت کند تا ۵۰۰۰۰ تخم هم می گذارند .
ماهیان پوزه خرگوشی كه بومی اسیا هستند و به گروه شاركها تعلق دارند ماهیان گیاه خوار و بسیار ارامی هستند. آنها بطول ۱۰۰ سانتی متر رشد و نمو میكنند.
آنها را از جمله ماهیان كفزی بحساب می آورند كه شنا و تحرك كمی دارند. آنها لجن خوارهای بسیار مفیدی هستند. جلبك و خزه و گلسنگ را با دهان مكنده خود از روی سنگها پاك كرده و تغذیه می نمایند.
شكل جالب توجه این ماهی و شباهت ان به خرگوش اورا به این نام ملقب و مشهور ساخته است. ماهی بسیار زیبا و ارامیكه به گروه گیاهخواران تعلق دارد.
آنها را براحتی میشود با گلد فیشها و كارپها و كوئیها در یك مخزن نگهداری نمود. همچنین ماهیان كوریدوراس و بالا شارک( سیلور شارک )شارک سیاه و نئونها و انجل ماهیها و بسیاری از گونه های بی ازار و گیاهخوار را میتوان همزیستانه با این ماهی بسیار زیبا و ارزشمند در یك مخزن نگهداری نمود.

نگهداری ماهی پوزه خرگوشی

AQUA STAR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *