گیاهان در معماری چه تاثیر و کاربردی دارند!

گیاهان در معماری چه تاثیر و کاربردی دارند!

گیاهان در معماری چه تاثیر و کاربردی دارند!

-گیاهان در معماری به عنوان ابزار طراحی و فضاسازی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به شکل و حجم انفرادی و انبوه هر گونه، و ترکیب حجم ها و شکل های گونه ها، گیاه می تواند به عنوان یک فرم معماری مؤثر فضا را بسازد.
-درختان گسترنده و سایه دار می توانند حالت سقف و سایه بان را داشته باشند. برای ایجاد فضاهای مسقف سبز می توان از گیاهان رونده و به کمک نگدارنده ها و داربست ها استفاده کرد. در هر دو حالت، فضاهای معماری سبز دلپذیری از حجم ها و سایه های فرم داده شده به وجود می آیند. ایجاد فضا با گیاهان رونده، در صورتی امکان پذیر است که سازه و اسکلت فضا را از مواد دیگری قبلاً ساخته باشند. این اسکلت، بسته به شکل، اندازه و مورد استفاده؛ آلاچیق، داربست، طاق، سردر و غیره نامیده می شود. به جنس مصالحی که برای اسکلت فضا به کار برده می شود، لازم است توجه شود که بر اثر رطوبت، پوسیدگی و ضایعه پیدا نکند.
-بوته ها و درختچه های حصاری، سطح را مانند دیوارهای یک فضای مشخص تعریف و فضا را محدود می کنند. کیفیت و تراکم دیواری که از درختان خزان پذیر بستگی به فصل سال تغییر می کند، اما دیوارهایی که از درختان همیشه سبز باشند، به صورت یکنواخت باقی می مانند.
بعضی از گیاهان پوششی خزنده به مثابۀ پوشاننده های گیاهی و کف پوش عمل می کنند، بدین ترتیب، گیاهان کم ارتفاع وقتی به صورت انبوه به کار روند، تشکیل کف و یا پوشش برای زمین می دهند.
وقتی گیاهان به صورت ترکیبی در محوطۀ مورد استفاده قرار می گیرند، گروهی از آنها تشکیل سایبان ها، دیوارها، و یا کف ها را می دهند که از لحاظ ارتفاع و تراکم در سطحی وسیع، دارای تنوع ترکیبی می باشند.
سطوح قائم، دیوارها، ستون ها و سطوح افقی، کف ها و سقف ها را می توان با گیاهان نماسازی کرد و یا اینکه آنها را ایجاد نمود.
شرکت مهندسی معماری پرسياه طرح پردازان، طراح و مجری دکوراسیون داخلی و خارجی…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *